paź
02

Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn (Protokół z zebrania zarządu Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49, 27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00).

Michał Krasenkow – trener kadry Polskiego Związku Szachowego (Pismo MAT 4-2013): Kładzenie nacisku na pracę nad debiutami jest śmiesznym podejściem.

////////////////////////////////////////

Po ukazaniu się artykułu Krzysztofa Kledzika Niebezpieczeństwo nadciąga z północy otrzymałem kilka emaili, w których autorzy wyrażają swoje obawy wykorzystania przez niektórych trenerów wypowiedzi Kramnika w swej pracy szkoleniowej i wykluczą ze swych zajęć zagadnienia poświęcone otwarciom, przygotowanie repertuartu debiutowego itd.

Myślę, że te obawy są nieuzasadnione. Młoda generacja polskich szkoleniowców na pewno nie da się złapać na ten chwyt. Natomiast trenerów-leniuchów, dla których podstawą w pracy szkoleniowej są przede wszystkim książki o końcówkach jest niewiele.

Wypowiedź Kramnika należy zaszufladkować do tzw kaczek dziennikarkich, czyli opinii pozbawionych wszelkiej logiki. Dla przypomnienia: link.

Magnus Carlsen jest wielkim znawcą teorii debiutów. W swoich partiach jednak bardzo często eksperymentuje. Ciągle szuka nowych idei, które nie zawsze są udane, po czym następuje heroiczna obrona trudnych pozycji.

Polecam Państwu biografię „Magnus Carlsen – Mocart szachów”, wydaną przez wydawnictwo Penelopa. Po lekturze tej świetnej książki przekonacie się, że relacja Kramnika mija się z prawdą!

Sam znam chyba wszystkie partie Carlsena, ponieważ przez jakiś czas pracowałem nad biografią młodego arcymistrza. Znam jego styl gry i osiągnięcia w zakresie rozwoju teorii debiutów.

Przytaczam teraz efektowny pojedynek Norwega. Partię tę zamieściłem w książce Italienische Partie – richtig gespielt, ponieważ ma duże znaczenie teoretyczne.

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

  • Krzysztof Kledzik

    Wypowiedź Kramnika oraz możliwość popełnienia błędu przez dziennikarza niestety może mścić się na prawidłowym postrzeganiu rozwoju szachowego młodych osób. Opinie sławnych i zasłużonych osób odbiera się zazwyczaj dosłownie, traktując ich wypowiedzi jako pewniki. Oczywiście te pewniki też ewoluują, gdyż czasy się zmieniają i postęp w szachach musi za nimi nadążać. Niestety, pewne tezy niepotrzebnie traktuje się jak aksjomaty, nie patrząc na to iż zostały wypowiedziane kilkadziesiąt lub więcej lat temu. Np to że Capablanca zalecał kładzenie nacisku na naukę końcówek było radą odpowiednią dla młodych szachistów sprzed 100 lat. Od tamtej pory w szachach zaszły kolosalne zmiany, np. już dawno temu Kasparow wspominał o rewolucji debiutowej lat 70-tych (XX wieku). Szachy jak każda dziedzina życia, sportu, gier, musi ewoluować aby nadążyć za rosnącymi potrzebami swoich „wyznawców”. To co było dobre albo przynajmniej wystarczające 100 lat temu, nie jest już odpowiednie w czasach współczesnych. Trzeba poszukiwać nowych idei, nowych dróg rozwoju szachów oraz lepszych metod szkoleniowych. Tak jak trening współczesnych narciarzy zmienił się od czasów Stanisława Marusarza, tak trudno oczekiwać aby dogmatyczne idee Capablanki mogły stanowić trzon szkolenia współczesnych juniorów.
    Gdyby tezę o rzekomym przeskakiwaniu debiutu przez Carlsena wypowiedział ktoś z osiedlowego klubu gier planszowych, wtedy jego zdanie pozostało by bez echa. Jednak Kramnik nie jest przeciętnym członkiem takiego klubu, lecz jest czołowym szachistą bardzo zasłużonym dla rozwoju tej dziedziny. Jest byłym mistrzem świata, który jako pierwszy odebrał tytuł wielkiemu i niepokonanemu Kasparowowi. Zatem jego opinia w sprawie szachów może być uważana za wiążącą. Dlatego dobrze by było gdyby jego wypowiedzi oraz zdania innych znakomitych szachistów tudzież tłumaczenia czy interpretacje były przemyślane i wyważone, gdyż mają wielki wpływ na rozwój szachów, metod treningowych, szkolenia juniorów, itp.

  • Tomasz

    Wywiad Jewgienija Atarowa z Magnusem Carlsenem (z konkurencyjnego blogu ) 😉

    Jednak przy tym ustępujesz w debiucie czołówce.

    Tak, dla nikogo nie jest sekretem, że jeśli chodzi o jakość przygotowania debiutowego i Kramnikowi i Anandowi i wielu innym. Mają znacznie więcej doświadczenia ,opracowań… Są w tym wielkimi specjalistami. ja staram się prawidłowo rozlokować swe figury na szachownicy tak aby ta ich przewaga nie była tak wielka aby od razu nie przegrać. (…)

    Czy nie zdziwił go (Kasparowa) poziom Twojego przygotowania debiutowego?

    Tak był zszokowany , gdy się okazało jak mało wiem. Ale nie zatrzymaliśmy się na tym problemie. Podzielił się ze mną metodami pracy nad debiutem i jestem mu za to wdzięczny. Zrobiłem ruch w tym kierunku dzięki niemu.(…)

    Carlsen za specjalistę od debiutów się nie uważa 🙂

  • Carlsena widziałem dwa razy na turniejach w Dortmundzie. Jest bardzo skromnym młodym człowiekiem. Nie jest arogantem. A więc obiektywnie ocenia swoją informację o szachach i można się zgodzić z tym, że ma mniej wiedzy o debiutach od Kramnika i Ananda. Ale przecież tutaj dużą rolę odgrywa wiek i doświadczenie turniejowe. Ile lat grają oni w szachy a ile Carlsen? Dziennikarze zawsze szukają sensacji i piszą często nieprawdę. To co napisałem o Magnusie jest prawdą!

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 20 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)   Harmonogram przebiegu meczu   Data Dzień tygodnia Wydarzenie 23 listopada 2024 Sobota Ceremonia[...]
    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: