W dniach 12-27 września w Kocaeli k. Stambułu odbyły się Mistrzostwa Świata juniorek i juniorów do lat 20. Polskę reprezentowali: Anna Iwanow, Marcel Kanarek oraz Jan Krzysztof Duda.
Niestety nasza ekipa nie zdobyła żadnego medalu. Jan Krzysztof Duda w grupie open znalazł się ostatecznie na 8 miejscu z 8.5 punktami, natomiast Marcel Kanarek był 39-ty z 7 punktami. W grupie dziewcząt Anna Iwanow zajęła 22 lokatę z 7.5 pkt.
Końcowe wyniki open: link
Końcowe wyniki dziewcząt: link
Moim zdaniem nasi reprezentańci nie byli optymalnie przygotowani do tej ważnej imprezy. Swoje uwagi przedstawiłem w trzech przedstawionych partiach:
Mnie osobiście rozczarował Duda, na którego bardzo liczyłem. Miałem jeszcze nadzieję, że nasz utalentowany junior będzie walczyl w ostatniej rundzie o lepsze miejsce. W mistrzostwach na tym szczeblu liczą się przede wszystkim medale. Dalsze miejsca nie mają już większego znaczenia. Tymczasem Polak zamiast walczyć białym kolorem o zwycięstwo, zremisował partię praktycznie bez walki.
Szkoda, że Duda nie poszedł śladem partii Caruana-Areszczenko, Olginka 2011, w której białe zagrały 13.Gh3! i po bardzo ciekawej i ostrej grze zainkasowały punkt. Nasz zawodnik tymczasem wybrał mniej ambitne 13.Gg2 i zadowolił się połówką. Być może, że miejsce w pierwszej „10” oraz zarobienie kilku punktów rankingowych miało większe znaczenie dla niego, niż próba pokonania nieco silniejszego przeciwnika.
ChessBase News: http://en.chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4011180/world-junior-under-way-in-kocaeli-160913.aspx
ChessBase News: http://de.chessbase.com/Home/TabId/176/PostId/4011201/junioren-weltmeisterschaften-in-kocaeli-170913.aspx
ChessBase News:
http://www.chessbase.de/Home/TabId/176/PostId/4011232/u20-wm-yu-yangyi-und-aurelia-medina-in-fhrung-190913.aspx
Dzisiaj Jasio został ograny w debiucie przez słabszego zawodnika (2385) ale pokazał dużą klasę obrony trudnej końcówki. Remis. Powtarza się historia. Klapa w debiucie i kunszt obrony w końcówce. To jest już chyba specjalność polskich szachów.
Ale jak to się mówi, „to nie jest robota”, pogrążyć debiut a potem ratować się wyduszając siódme poty nad końcówką. Niektórzy zarzucali mi że podkreślam znaczenie debiutu. Ale jak tu nie podkreślać, skoro widać braki w wykształceniu debiutowym. Gdyby nasi juniorzy mieli tak samo dobre przygotowanie debiutowe jak końcówkowe, to byli by nie do zatrzymania i „rządzili by” na szachownicy.
Gdyby nasi juniorzy znali dobrze debiuty, to byliby mistrzami świata. Tak jak Darek Świercz.
Masz rację. Są dobrzy w końcówkach, a po dopracowaniu debiutów byli by chyba faktycznie nie do pokonania. Wyobraźmy sobie światową listę czołowych juniorów, od góry obsadzoną przez Polaków.
Od wielu lat mówi się że mamy bardzo zdolnych juniorów, lecz ich zdolności są systematycznie zaprzepaszczane.
ChessBase News: http://www.chessbase.de/Home/TabId/176/PostId/4011272/u20-wm-ipatov-bernimmt-fhrung-230913.aspx
Jaś powinien grać takie szachy http://www.blog.konikowski.net/2013/04/14/ciekawa-partia-32/
Kiedyś Krzysztof Jopek twierdził że czwarte miejsce dla sportowca nie jest złym miejscem (powiedzmy to osobie mającej aspiracje do medalu!)
Polecam artykuł na ten temat
http://www.blog.konikowski.net/2012/12/30/porazka-nie-wchodzi-w-gre/
Obecnie napisał, że ósme miejsce Jasia to jest dobry występ, gdyż Jasiu cały czas w turnieju był blisko strefy medalowej. Pozwolę sobie nie skomentować takich opinii. Dodam jedynie że od osób wybitnych oczekuje się czegoś więcej niż tylko przeciętnych miejsc w tabeli.
Wpis o aspiracjach wielkich sportowców i o oczekiwaniach od nich wspaniałych osiągnięć:
http://www.blog.konikowski.net/2013/02/27/czwarte-miejsce-to-porazka/
Końcowe wyniki w ChessBase News: http://www.chessbase.de/Home/TabId/176/PostId/4011320/yu-yangyi-und-goryachkina-sind-u20-weltmeister-280913.aspx