wrz
22

Od wielu lat obserwuję grę polskiej młodzieży w silnych turniejach i dzięki temu wyrobilem sobie opinię, że faza debiutowa jest najsłabszym ogniwem w ich grze. Młodzież gra praktycznie wszystko na zasadzie „ćwiczenia oburęczności”. Sprawdza się szeroki wachlarz otwarć lub wariantów. W rezultacie często dochodzi do wpadek debiutowych, choć to nie zawsze decyduje o wyniki partii. Nasza młodzież jest bardzo waleczna i tak szybko się nie poddaje. To są ważne plusy. Jednakże taka gra jest skuteczna tylko na krótką metę, bez szans na osiąganie znacznych sukcesów.

O tych problemach wielokrotnie pisałem na blogu, także na stronie: link.

W 7 rundzie tegorocznych mistrzostw świata juniorów nasz doświadczony zawodnik Marcel Kanarek (2483) zagrał 1.c4, ale z przebiegu partii było wyraźnie widać, że nie ma żadnej wiedzy i doświadczenia w tym debiucie. Słabszy przeciwnik (2412) szybko wyrównał i następnie uzyskał wygraną pozycje. Kanarkowi uśmiechnęło się szczęście. Czarne popełniły wiele błędów w końcowej fazie gry i partię ostatecznie przegrały. Miał nasz szachista satysfakcję z odniesionego zwycięstwa?

Obejrzyjmy tę partię.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

  • Krzysztof Kledzik

    Opisany problem „pachnie” mi radą Dawida Bronsteina zawartą w jego książce pt. Strategia szachowa. Poniżej zacytowałem odpowiedni fragment:
    „Dopóki nie znajdziesz odpowiednich dla siebie kontynuacji ataku po różnych odpowiedziach na 1.e4, nie dotykaj królewskiego pionka i białymi graj 1.c4. W ten sposób ZAOSZCZĘDZISZ MNÓSTWO CZASU, JAKO ŻE NIE BĘDZIESZ MUSIAŁ STUDIOWAĆ PARTII HISZPAŃSKIEJ, OBRONY SYCYLIJSKIEJ, FRANCUSKIEJ, PIRCA, ALECHINA, CARO-KANNA I SKANDYNAWSKIEJ”. Wytłuszczone fragmenty są moim dodatkiem. Oczywiście ruch 1.c4 i wynikające z niego plany gry są ciekawe. Tylko że jest tu jedno zasadnicze „ale” – rada Bronsteina jest kierowana do osób początkujących(!) i należy ją interpretować na zasadzie „jak nie wiesz co grać, to graj 1.c4 i jakoś sobie poradzisz”. To podejście jest może wystarczające dla osób rozpoczynających przygodę z szachami, ale nie dla zaawansowanych szachistów. Dla nich nie ma miejsca na grę w stylu „zagraj cokolwiek, a potem jakoś poradzisz sobie”. Poza tym zwracam uwagę na spostrzeżenie Bronsteina, iż ruch 1.c4 upraszcza, a może powinienem powiedzieć, spłyca pracę nad szachami, bo zwalnia szachistę od studiów nad repertuarem debiutowym. Jednak wybór wygodnej drogi na skróty ma „krótkie nogi”, o czym mogą nas przekonać silni przeciwnicy!

  • Krzysztof Kledzik

    Źle napisałem zdanie „Wytłuszczone fragmenty są moim dodatkiem”, bo one są wypowiedzią Bronsteina, a nie moją.
    Zdanie powinno poprawnie brzmieć: „Wytłuszczenie fragmentu jest moim dodatkiem”.

  • Radko

    Zgadzam się z tym, że rady Bronsteina są dla początkujących szachistów. A Kanarek jest przecież zawodowcem. Powinien grać warianty mu najlepiej znane. Z partii wynika, że Marcel nie za bardzo rozumie strategii partii angielskiej. Nie powinien grać ruchu 1.c4.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News Na stronie PZSzach
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: