Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn (Protokół z zebrania zarządu Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49, 27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00).
Michał Krasenkow – trener kadry Polskiego Związku Szachowego (Pismo MAT 4-2013): Kładzenie nacisku na pracę nad debiutami jest śmiesznym podejściem.
////////////////////////////////////////
Kramnik – Andrejkin w Dortmundzie 2013
Dzisiaj w Pucharze Świata rozpocznie się mecz Kramnik – Andrejkin. Obaj są z pewnością doskonale przygotowani do tego spotkania i dlatego oczekujemy emocjonujących partii.
Przypominam, że silną stroną obu arcymistrzów jest faza debiutowa.
Boris Gelfand o Andrejkinie: „Natomiast chciałem podkreślić grę Andriejkina. Grałem z nim w MŚ w szachach szybkich i blitzach w 2012 r. Jest silnym szachistą o klasycznym stylu gry, z doskonale przygotowanymi i przemyślanymi systemami. W Moskwie wszyscy chcieli go ograć, bo po raz pierwszy grał w superturnieju. Opracował znakomitę strategię, przygotował na każdego gracza debiut białymi i czarnymi. Grał bez niedoczasów. Sądzę, że wyciągnął wnioski z tego turnieju i będzie teraz rozwijał się szybciej.
/////////////////////////////////
Wladimir Kramnik: Moja specjalność to debiut i przejście do gry środkowej. Tu nie chodzi o wiedzę, tylko o zrozumienie oraz pojęcie kierunku działania”.
W tegorocznym turnieju w Dortmundzie w bezpośrednim pojedynku wygrał Andrejkin, który wykorzystał niedokładną grę byłego mistrza świata w debiucie! Po słabym ruchu 9…g6? (prawidłowo 7…Sd7 lub 6…Ge7) Kramnik został po prostu ograny przez młodziutkiego arcymistrza.
Partia ta jest klarownym przykładem świadczącym o ważnej roli fazy debiutowej we współczesnej praktyce turniejowej, nawet na wysokim szczeblu!
GM Krasenkow komentuje finał http://chesspro.ru/chessonline/onlines/index_5168.html?PHPSESSID=aoq3ub1h52bbd8a08d3ch1rhv5