Ludzie, szczególnie sami szachiści, mówią najdziwniejsze rzeczy o szachach i szachistach. Poniżej mamy nasze ulubione mity o królewskiej grze. Niektóre z tych powiedzeń są zdecydowanie nieprawdziwe, niektóre mają niejednolitą opinię, a niektóre z nich są kontrowersyjne i mogą być prawdziwe lub nie.
1) Nauka gry w szachy jest trudna
Szachy może nie są najłatwiejszą grą do nauki, ale daleko jej do najtrudniejszej. Trzeba nauczyć się posunięć sześciu bierek, których najmniej wartościowa, pion, ma najbardziej skomplikowane posunięcia. Następnie trzeba nauczyć się zasad atakowania i obrony króla, wliczając roszadę. Następnie mamy kilka przepisów gry, gdy żaden z graczy nie wygrywa. Jeden aspekt tego mitu jest prawdziwy – ciężko jest, bardzo ciężko, nauczyć się grać w szachy dobrze. Jeden gracz na sto osiąga mistrzostwo.
2) Szachy znane są od tysięcy lat
Możemy wiarygodnie określić datę bezpośrednich przodków szachów na ok. 600 lat naszej ery. To oznacza, że szachy mają ok. 1400 lat. Jeżeli szachy przetrwają następne 100 lat, możemy zaokrąglić w górę do 2000, określając wiek szachów na „tysiące lat”. Początek szachów, jakie znamy, gdzie hetmany i gońce poruszają się jak nowoczesne figury, z pewnością możemy określić jako koniec XV wieku, mniej więcej w czasie, gdy Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. To daje nowoczesnej grze trochę więcej niż 500 lat.
3) Szachy są stratą czasu
To bardziej klasyfikuje się jako opinię niż mit. Oczywiście, szachy są ‘tylko grą;. Ale, w przeciwieństwie do innych gier, zawierają elementy logiki i sztuki. Jeżeli te elementy są stratą czasu, to i szachy są stratą czasu. Dla wielu ludzi we współczesnym świecie wszystko, co nie jest związane z ekonomicznym rozwojem, jest stratą czasu. Dla tych ludzi szachy z pewnością są stratą czasu. Niech więc tak będzie. Pozwólmy każdej osobie wybrać własne przyjemności w życiu.
4) Musisz być inteligentny, żeby grać w szachy
Istnieje pewien związek między zdolnościami szachowym a ogólną inteligencją. Wymagana jest minimalna inteligencja. Koty i psy nigdy nie nauczą się podstaw, nikt nie próbował uczyć delfinów i szympansów. Szachy zatrudniają, poza tym, jak najefektywniej różne zaawansowane części mózgu. Ludzie z różnych środowisk grają w szachy, wielu z nich osiąga mistrzostwo. Niektórzy bardzo inteligentni ludzie lubią grać w szachy, ale nigdy nie osiągną wyższego poziomu niż początkujący.
5) Szachy są dla dziwaków
Prawdę mówiąc, to nie jest mitem, gdyż szachy są dla wszystkich. Są dla dziwaków, kujonów, jajogłowych i naukowców tak samo, jak dla wszystkich pozostałych. Ludzie, którzy muszą nieprzyjemnie nazywać innych ludzi, powinni raczej powiedzieć ‘szachy są tylko dla dziwaków’, ale to zdecydowanie nie jest prawdziwe. A nawet gdyby to było prawdą, to co? Inteligentni, inni, dziwni ludzie wnieśli dużo więcej do rozwoju ludzkości, niż reszta. Jeżeli chcą grać w szachy, jest to ich sprawa.
6) Szachy zostały rozwiązane przez komputery
Komputery wniosły wiele do początku i końca partii szachów. W niektórych popularnych debiutach teoria wydłużyła się poza 10-15 posunięć, końcówki z pięcioma i mniej figurami zostały rozwiązane przez gigantyczne bazy danych i końcówki z sześcioma figurami odkrywają swoje sekrety. Jednak komputery niewiele osiągnęły w złożonościach między debiutem a końcówką. Szachy nie są prostą grą.
7) Komputery grają w szachy lepiej niż ludzie
W roku 2006 najlepsze komputery grają lepiej w szachy niż 99.99% ludzi, ale dorównują najlepszym szachistom. Jeżeli, jak uważają niektórzy znawcy, komputery zyskują na rankingu 20-30 punktów rocznie, wkrótce nadejdzie czas, gdy ludzie nie będą mieli szans przeciwko najlepszym maszynom. Należy pamiętać, że komputery są trenowane przez zespoły ludzkich specjalistów, które programują je w takich psychologicznych dziedzinach, jak repertuar debiutowy. Usunięcie tej przewagi wymazałoby ich wyższość.
8) Szachy są sportem
Tu ryzykujemy, że zdenerwujemy wielu znakomitych organizatorów szachowych, którzy spędzili lata próbując przekonać Międzynarodowy Komitet Olimpijski , że szachy powinny być włączone jako sport olimpijski. Podnoszenie małych drewnianych figurek lub szybkie klikanie na ekranie komputerowym nie jest wymaganą fizyczną aktywnością. Jak pokazują fotografie z ostatnich, na najwyższym poziomie, imprez szachowych, szachiści nie zawsze posiadają szczupłą, wysportowaną sylwetkę.
9) Szachy nie są sportem
Tu próbujemy zrekompensować tym samym organizatorom, którzy prawie przekonali Międzynarodowy Komitet Olimpijski, że szachy są sportem. Szachy zostały włączone jako sport medalowy do Igrzysk Azjatyckich 2006. Partia między dwoma czołowymi mistrzami jest pełna napięcia, gdzie silne nerwy mogą wydróżnić zwycięzcę wśród współzawodników. Wiadomo, że arcymistrzowie tracą dużo wagi podczas trwającego miesiąc meczu.
10) Kobiety nie potrafią grać w szachy tak dobrze jak mężczyźni
Prawdziwe jest dotychczas, że kobiety nie mają tak dobrych wyników w turniejach szachowych jak mężczyźni. Są różne możliwe tego powody. Jednym z nich może być to, że gracze płci męskiej często są specjalistami w oddziaływaniu na kobiety, tak że czują się one źle na turniejach. Siostry Polgar przeszły długą drogę, żeby przekonać szachowy świat, że kobiety mogą grać bardzo dobrze. Może pewnego dnia odkryjemy, że kobiety mogą grać nawet lepiej niż mężczyźni. Nikt tego nie wie naprawdę.
ad 1) Nauka gry w szachy jest trudna
Tutaj trzeba odróżnić naukę ruchów figur i kilku podstawowych zasad rządzących grą, które raczej są proste, od nauki strategii, taktyki i poszczególnych faz gry, które są bardzo trudne.
ad 3) Szachy są stratą czasu
Chyba każda czynność może być postrzegana jako strata czasu. Dla kogoś gra w szachy to strata czasy, ktoś inny powie to o grze w brydża, a kolejna osoba o oglądaniu polityki w telewizji.
ad 4) Musisz być inteligentny, żeby grać w szachy
A najlepiej abyś był J.Korwinem-Mikke, bo to jest osoba najbardziej uprawniona mentalnie do gry w szachy. W końcu JKM znajduje się na szczycie piramidy ewolucyjnej rodzaju ludzkiego. Mit czy opinia o wymaganej inteligencji do gry w szachy z góry skazuje na ludzko-społeczną banicję osoby upośledzone czy tzw specjalnej troski oraz dokonuje niepotrzebnej segregacji ludzi.
ad 5) Szachy są dla dziwaków
Brydż jest dla pozerów, krykiet dla dziwaków, koszykówka dla zjadaczy hamburgerów McDonald-a, bejzbol dla bandziorów, a piłka nożna dla kiboli. To oczywiście są żarty.
ad 7) Komputery grają w szachy lepiej niż ludzie
I co z tego? Wykonują posunięcia, ale nie są ich świadome. Podobnie jak najtańszy kalkulator z supermarketu „Biedronka”, który wykonuje obliczenia tysiące czy miliony razy szybciej niż mózg człowieka. Ale podobnie jak Fritz czy Houdini, nie jest świadomy tego co obliczył. Z innych przykładów bardziej technicznych: samochody jeżdżą szybciej niż ludzie, dźwigi podnoszą ciężary których człowiek „za chiny” by nie podniósł, roboty przemysłowe wykonują pracę precyzyjniej niż ludzie. Nie mówiąc o istotach żywych, bo te wyprzedzają człowieka pod każdym względem: są silniejsze (np. niedźwiedzie), szybsze (pościgajmy się z pierwszym lepszym kotem podwórkowym), bardziej ekonomicznie latają (szybowanie wielkich ptaków), orientują się w ciemności (nietoperze), mają lepszy węch i słuch (np. psy i koty), reagują na ekstremalnie małe pola elektryczne (np. rekiny. My musimy polizać silną baterię aby coś poczuć), właściwości sensorowe nanodetektorów komarów czy innych owadów są miliony razy lepsze niż zbudowane przez człowieka, są odporniejsze na zmiany temperatury, wilgotności, napromieniowania, itp. Wygląda na to, że jedyną cechą w której przodujemy nie jest mózg jako taki, lecz bycie świadomym.