maj
19

Ulrich Jahr gra w szachy od czternastego roku życia. Jako junior zdobył w roku 1956 tytuł wicemistrza Bydgoszczy seniorów, za wynik ten uzyskał I kategorię szachową. Później – ze względów zawodowych – zrezygnował z czynnego uczestnictwa w turniejach i zajął się działalnością i sędziowaniem.

Więcej informacji na mojej stronie: Link.

Kwiec_13

Ulrich Jahr z żoną i synami. Przemysław (z prawej strony) jest aktywnym biografem i od wielu lat współpracuje z Wikipedią. Marcin (z lewej) jest znanym perskusistą jazzowym

Jahr_Chybicki

Notatki z 1957 roku dotyczące mistrzostw Bydgoszczy. Przeciwko czołowemu zawodnikowi miasta Feliksowi Chybickiemu Uli zagrał ostry gambit królewski i partia zakończyła się ostatecznie remisem. 

Uli zachował w swoim archiwum również skomentowane przez siebie partie ze mną.

Partia_A

Partia_B

Partia_C

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

  • szacharnia

    Urlicha sterroryzowałem w roku 1981 będąc w wojsku. Mieliśmy taki uprawnienia, że można było zatrzymać dowolny samochód, by dotrzeć do jednostki na lotnisko w Bydgoszczy. Byłem uzbrojony po zęby, machnąłem ręką i zatrzymał się … Urlich Jahr. Odwiózł mnie na Szubińską, oczywiście nie pod automatem, ale z przyjaźni dla szachistów. Pozdrowienia i dużo zdrowia.

  • Uli był zawsze chętny do pomocy. Taką ma naturę!
    Ten wpis przypomniał mi stare czasy z okolic lotniska. Po przyjeździe do Bydgoszczy w 1954 roku krótko mieszkałem wraz z rodzicami na ulicy Koszarowej. Z okna naszego mieszkania było widać pole, które wtedy było placem ćwiczeń dla żołnierzy z okolicznej jednostki wojskowej. Obecnie to pole jest całkowicie zabudowane. Stoi tam nowoczesne osiedle mieszkaniowe.

  • Ulrich Jahr przysłał uzupełnienie do wpisu Szacharni. Tutaj chodzi o Mirosława Domosuda. Pochodzi on z Grudziądza, ale w czasie stanu wojennego służył akurat w wojsku w Bydgoszczy.
    Kandydat na mistrza w szachach 2255 FIDE, sędzia szachowy II klasy.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    kw.
    13
    niedz.
    2025
    całodniowy The Women’s FIDE Grand Prix Series
    The Women’s FIDE Grand Prix Series
    kw. 13 – kw. 24 całodniowy
      About and Schedule — FIDE Women’s Grand-Prix 2024-2025 Polskę reprezentuje Alina Kaszlińska. Informacja na ChessBase News
    kw.
    25
    pt.
    2025
    całodniowy GCT Poland (rapid)
    GCT Poland (rapid)
    kw. 25 – kw. 27 całodniowy
    Home – Grand Chess Tour  
    kw.
    26
    sob.
    2025
    całodniowy Grand Chess Tour Superbet Rapid&...
    Grand Chess Tour Superbet Rapid&...
    kw. 26 – kw. 30 całodniowy
    W dniach 26-30.04.2025 r. w Warszawie odbędzie się 10. edycja Grand Chess Tour (Superbet Rapid&Blitz). Uczestnicy: Jan-Krzysztof Duda (Polska) Alireza Firouzja (Francja) Weselin Topałow (Bułgaria) Levon Aronina (USA) Maxime Vachier-Lagrave (Francja) Władimir Fedosejew (Słowenia) Praggnanandhaa[...]
    kw.
    28
    pon.
    2025
    całodniowy GCT Poland (blitz)
    GCT Poland (blitz)
    kw. 28 – kw. 29 całodniowy
    Home – Grand Chess Tour
    lip
    11
    pt.
    2025
    całodniowy 58. Internationales Schachfestiv...
    58. Internationales Schachfestiv...
    lip 11 – lip 25 całodniowy
    W głównym turnieju tegorocznego festiwalu zagra Radosław Wojtaszek. Informacja na ChessBase News Strona turnieju
    paź
    10
    pt.
    2025
    całodniowy European Individual Championship
    European Individual Championship
    paź 10 – paź 19 całodniowy
    5th IPCA European Individual Chess Championship 2025
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    8
    7
    6
    5
    4
    3
    2
    1
    abcdefgh
    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: