sty
27

New Picture (1)

Źródło: ChessBase

W dniach 18-26 stycznia 2013 roku odbył się festiwal szachowy w Mariańskich Łaźniach należący do cyklu turniejów z serii Czech Tour.  W turnieju mistrzowskim wzięła udział WIM Anna Iwanow. 

Reprezentantka Polski zajęła drugie miejsce. Gratulacje!

Wyniki

Tabelka

M.ce Nazwisko i imię  Kraj 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pkt.  TB1
1 IM Pacher Milan  SVK * 1 1 1 1 1 ½ 1 1 1 8.5 34.75
2 WIM Iwanow Anna  POL 0 * 0 ½ 1 0 1 1 1 1 5.5 19.75
3 Chernyshova Natalia  RUS 0 1 * ½ ½ 0 1 1 ½ ½ 5.0 20.00
4 IM Gokhale Chandrashekhar  IND 0 ½ ½ * ½ ½ ½ 1 ½ ½ 4.5 17.75
5 IM Varitski Igor  UKR 0 0 ½ ½ * 1 ½ ½ ½ 1 4.5 16.75
6 Utiatskaja Irina  RUS 0 1 1 ½ 0 * ½ 0 1 0 4.0 17.50
7 WFM Cherednichenko Elena  UKR ½ 0 0 ½ ½ ½ * ½ ½ ½ 3.5 15.50
8 FM Roesemann Rainer  GER 0 0 0 0 ½ 1 ½ * ½ 1 3.5 12.50
9 IM Jurek Josef  CZE 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ * ½ 3.0 12.00
10 Gajic Mladen  SWE 0 0 ½ ½ 0 1 ½ 0 ½ * 3.0 12.00

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 17

  • Marcin

    Typowa KOMERCYJNA czeska kolowka. Dobiera sie sklad tak, zeby jak najlatwiej bylo zdobyc normy. I wlasnie dlatego tytuly miedzynarodowe dzisiaj nic nie znacza, mozna je zdobyc w byle jakim turnieju z pol-emerytami i amatorami.

  • Tomasz

    To rób tego IM jak tak łatwo go zrobić 🙂 znam pewnego FM i według niego to nie jest takie proste ..

  • Marcin

    Ale argument, rece opadaja… Faktem jest,z e mozna dzisiaj zrobic norme w takiej slabej kolowce jak ta – pelna emerytow i amatorow. Ten tytul zaczeto nadawac w 1950 roku i wtedy byl on prestizowy, dostalo go wielu zawodnikow ktorzy wg dzisiejszych standardow byliby silnymi arcymistrzami. Tymczasem te czeskie kolowki to zbieranina amatorow i emerytow plus 2-3 zawodnikow chcacych zrobic norme i placacych za to slone wpiosowe. Typowo komercyjny event. Pozniej masz „arcymistrzow” takich jak ten: http://ratings.fide.com/card.phtml?event=303445 i jeszcze slabsszych mistrzow miedzynarodowych co normy porobili wlasnie w takich „kolowkach”. 40 lat temu w turnieju tej klasy ciezko by bylo zrobic norme na mistrza, ale krajowego.

  • Marcin

    Dla Iwanow ten wystep to oczywiscie sukces, bo miala daleki numer startowy. Ale w tego typu turniejach nie powinno byc mozliwosci zdobywania norm na powazne tytuly. Tam zalediwe 2 zawodnikow mialo dosc wysokie rankingi, 2 zawodniczki graly na poziomie mocnej 1 kategorii a np Elena Czeredniczenko ma bilans 0:2 nawet ze mna a przeciez ja jestem kompletnym amatorem. To co sie dzisiaj dzieje z tytulami to jest jedna wielka tragedia…

  • Marcin Zimerman ma 100% rację. Obecnie tytuły zdobywa się w słabych turniejach i w ten sposób tworzą się nowe szeregi słabych IM i GM. Tytuły można też kupić. Mnie w 1991 roku na Memoriale Rubinsteina w Polanicy zaproponowano za jedyne 1000 niemieckich marek pełny tytuł mistrza międzynarodowego w tuniejach widmo na Ukrainie. Jeden z młodych polskich szachistów kupił później jedną normę arcymistrzowską w podobnym turnieju. Takich przypadków jest sporo w polskich szachach. Mój były kolega klubowy kupił w Rumunii pełny tytuł mm.
    Ale oczywiście nie umniejszajmy sukcesu Anny Iwanow. Polskie szachy potrzebują takie talenty, które powinny być wspierane przez PZSzach!

  • Marcin

    Owszem, dla A.Iwanow 2gie miejsce to sukces. Natomiast za wyniki w tego typu turniejach nie powinno byc norm na zadne tytuly. Kiedys ludzie znali na pamiec nazwiska wszystkich arcymistrzow, bo tytul ten posiadala tylko czolowka swiatowa i jej zaplecze. IM bylo niewiele wiecej. Dzisiaj samych arcymistrzow jest juz ok 1300 i czesc z nich nigdy nie wygrala zadnego duzego turnieju (wylacznie turnieje z przewaga ilosciowa amatorow) a niektorzy nawet nigdy nie mieli rankingu 2500. Zenada.

  • Krzysztof Kledzik

    „Kiedyś ludzie znali na pamięć nazwiska wszystkich arcymistrzów, bo tytuł ten posiadała tylko czołówka światowa i jej zaplecze.”
    A ciekawe, ilu miłośników szachów potrafi prawidłowo wymienić (bez zerkania do Wikipedii) wszystkich mistrzów świata z okresu turniejów pucharowych, czyli czasów rozłamu FIDE-PCA?

  • Jako początkujący szachista znałem na pamięć wszystkich IM i GM w świecie, gdyż było ich tak niewielu. Teraz to prawdziwy koszmar, ale to wina FIDE. W poszukiwaniu pieniędzy dopuszczono do takiej „profanacji” tytułów.
    Kiedyś tytuł mistrza krajowego miał dużą wartość. Ja II normę dostałem za wygranie drugiej szachownicy w rozgrywkach I-ligi w 1974 roku w Poznaniu. Uzyskałem 8.5 z 11 partii wyprzedzajac m.in. członków kadry Sznapika, Sydora i Maciejewskiego. Miałem kilka norm, m.in. za drugie miejsce w międzynarodowym turnieju o puchar Bieszczadów. Obecnie ten tytuł – jak słyszałem – nie ma w Polsce żadnej wartości.

  • endrjiu

    Nie kojarzę nawet nazw formuły zawodów w których tytuły mistrzów świata w jakiejś federacji zdobywali np: Chalifman albo Kasimdżanow. Mam wielki szacunek do tych szachistów ale bardziej niż tytuł mistrza świata pasowało by do nich: zdobywca pierwszego miejsca w turnieju o nazwie: mistrzostwa świata badź też puchar świata

  • Kto jest trenerem Anny Iwanow?

  • Marcin

    skoro jest z Wroclawia, to moze Sulypa? Jest chyba etatowym trenerem w Polonii

  • slawomirus

    W newsletterze 05/2011 po zdobyciu przez Annę ostatniej normy na mistrzynię międzynarodową w I Memoriale Krystyny Hołuj-Radzikowskiej Piotr Murdzia wypowiedział się , że na stale prowadzi Annę Piotr Mickiewicz.

  • Tomasz

    Fakty są takie , że dziś łatwiej jest zdobyć II kat czy IM , GM bo jest inflacja , ale w ”uczciwym turnieju”(bez słabych emerytów) 🙂 trzeba grać na wysokim poziomie aby zdobyć IM czy GM . Inflacja jest tak duża , że ranking Carlsena 2870 znaczy mniej niż 2785 Fischera .
    Kiedyś tytuł FM mógł być cenniejszy i znaczyć więcej od dzisiejszego GM .
    To tylko założenie . Pan Jerzy będzie mógł pewnie obiektywniej coś na ten temat powiedzieć 🙂

  • Marcin

    Inflacja rankingu sama w sobie nie bylaby tak wielkim problemem, gdyby wraz z nia regularnie podnoszono wysokosc norm na tytuly. Tymczasem ranking zdobyc znacznie latwiej niz kiedys a wysokosc norm jest ta sama. Co wiecej, kiedys tytul mozna bylo zdobyc jedynie w bardzo prestizowych turniejach. Dzisiaj mozna go zdobyc wszedzie. Gdyby obowiazywal przepis, ze norme GM mozna zdobyc wylacznie w turnieju, gdzie zawodnicy z tytulem GM stanowia ponad 60% skladu a np kolejne 20% musza stanowic zawodnicy z tytulem IM to mielibysmy porzadek. Tymczasem wystarczy zaprosic do kolowki 3 byle jakich GM, 2 federacje (kiedys chyba potrzebne byly 3) i ktos mzoe zrobic norme. Tytuly nie maja juz zadnego prestizu. PZSZACH z kolei zeszmacil polskie kategorie, ale to juz sprawa na oddzielny temat.

  • Tomasz

    II kat nic teraz nie znaczy , kiedyś IV kat miała większy ”prestiż” 🙂
    Dzieciaki 5,6 lat robią sobie ”dwójeczki” . Kiedyś II kat była zarezerwowana dla dobrych graczy .

  • Marcin

    To prawda. Znam dzieci z 2 kategoria ktore graja gorzej niz ja kiedy mialem IV. Polityka PZSZACH sie do tego pryczynila. Poskracali tempo gry, mozna zdobyc kategorie jej nie robiac (np zrobi sie wynik rankingowy 1550 a dadza 3 kategorie, czyli 1600) itd.

  • Kiedyś nawet mistrza FIDE nie było tak łatwo zdobyć. W 1981 roku w turnieju mistrzowskim festiwalu szachowego w Dortmundzie w obsadzie międzynarodowej zająłem 2 miejsce. Rok później 3. Za te dwa dobre wyniki przyznano mi tytuł mistrza FIDE w 1983 roku. Obecnie za takie wyniki dostaje się tytuł IM.
    Kilka lat później mój kolega klubowy otrzymał mistrza FIDE za ranking. Grał w jakiś klubowych turniejach (nie było obsady międzynarodowej) i uzyskał ranking około 2300. Nie miał żadnych sukcesów w turniejach indywidualnych, ponieważ w takich nie grał. Jednym słowem dostał z urzędu tytuł, który mi przyznano za dwa dobre rezultaty w turniejach międzynarodowych. W 1981 roku miałem ranking Elo 2400.
    Obecnie jest tak z tytułami krajowymi.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    16
    sob.
    2024
    całodniowy Mistrzostwa Świata Seniorów
    Mistrzostwa Świata Seniorów
    lis 16 – lis 29 całodniowy
    W Porto Santo w Portugalii odbywają się Mistrzostwa Świata Seniorów 2024. Prawie 200 zawodniczek walczy o tytuły i łączną kwotę nagród pieniężnych wynoszącą 42 500 euro w kategoriach Open +50, Open +65 i połączonych kategoriach[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: