gru
27

Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn (Protokół z zebrania zarządu Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49, 27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00).

////////////////////////

Na sesji Akademii Młodzieżowej w Wiśle (3-11 sierpnia 2000) byłem świadkiem grupowego szkolenia naszej starszej młodzieży w zakresie debiutów. Wykłady w języku rosyjskim prowadził trener zagraniczny arcymistrz Zigurds Lanka z Łotwy. Nasza młodzież raczej nie zna tego języka, więc treningi Lanki musiało wspomagać aż dwóch naszych szkoleniowców: arcymistrz Schmidt jako tłumacz i Skalik jako obsługa komputera. Lanka pokazywał na tablicy demonstracyjnej pewne warianty i komentował po rosyjsku. Schmidt tłumaczył to na język polski, natomiast Skalik wpisywał to wszystko do komputera za pomocą programu Chessbase.

Idea zaproszenia Lanki była na pewno dobrym pomysłem, ale zrealizowano to po amatorsku. Arcymistrz miał za zadanie przedstawienie repertuaru debiutowego białym kolorem. W wolnych chwilach kilka razy obserwowałem wykłady łotewskiego arcymistrza. Co najmniej połowa młodzieży nudziła się i nie wykazywała żadnej aktywności. Zapytałem się w przerwie kilka osób o powody. Okazało się, że nie wszystkich uczestników tych zajęć to interesowało, ponieważ grali swoje warianty i nie mieli zamiaru cokolwiek zmieniać w swoim repertuarze.

Moim zdaniem Lanka powinien najpierw przesłać dyskietkę ze swoimi wariantami i analizami Markowi Matlakowi. Dyskietka powinna być następnie skopiowana i przesłana wszystkim potencjalnym słuchaczom wykładów arcymistrza. W ten sposób byłby czas na przejrzenie tego materiału i młodzież miałaby możliwość wyboru najbardziej interesujących ich kwestii do wspólnych analiz, najlepiej w małych grupach. A tak część uczestników nie wykazywała żadnego zainteresowania na tych zajęciach.

Zresztą z jakością analiz poszczególnych wariantów było różnie. Niektóre miały charakter czysto teoretyczny, gdyż nie były sprawdzone w praktyce. Pamiętam, jak Agnieszka Matras na mistrzostwach świata juniorek w Goa w 2002 roku wybrała przeciwko obronie Caro-Kann wariant polecany przez Lankę. Młoda i nieznana Hinduska błyskawicznie odpowiedziała w krytycznym momencie i nasza mistrzyni międzynarodowa, zamiast przewagi debiutowej, musiała walczyć o wyrównanie. Propozycja Lanki w tym przypadku okazała się zupełnie nieprzydatna.

W trakcie zajęć w Wiśle zapytałem się Włodzimierza Schmidta, dlaczego sam nie przeprowadził takich wykładów. Dla niego – znawcy debiutów – nie powinno to sprawić przecież żadnych problemów. A tak jako wielokrotny mistrz Polski, olimpijczyk i uczestnik wielu turniejów międzynarodowych zadowolił się rolą tłumacza. Jego odpowiedź całkowicie mnie zaskoczyła i nie będę tego komentować. Zachowam to dla siebie!

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

  • Podczas memoriału Rubinsteina w Polanicy w 1988 roku zorganizowano spotkanie z uczestnikiem turnieju, a zarazem przeciwnikiem Botwinnika w meczu o tytuł MŚ – Dawidem Bronsteinem. Pytanie młodego szachisty czy lepiej grac e4 czy d4 wprowadziło wybitnego arcymistrza w osłupienie.
    Zawsze warto młodzież przygotować do spotkania z profesjonalistą!

  • nY

    To jakis absurd, by uczyc wszystkich repertuaru debiutowego am Lanki. Bardziej przydatne byloby, gdyby na takim wykladzie np. wytlumaczyl w jaki sposob samodzielnie pracowac nad debiutami.

  • O to właśnie chodzi. Tak byłoby prawidłowo i na to zwróciłem uwagę w czasie tej sesji. Ale nikt – także Włodzimierz Schmidt – nie potraktował tego na serio.

  • Arek

    Ja tego nie rozumie. Wyklady mogl przeprowadzic nasz arcymistrz. Zrobil to zagraniczny, na pewno za duze pieniadze. Dzialaczom PZSzach brakowalo chyba zdrowego rozsadku.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    paź
    29
    wt.
    2024
    całodniowy MŚ juniorów
    MŚ juniorów
    paź 29 – lis 9 całodniowy
    W dniach 29.10-09.11.2024 we Florianopolis (Brazylia) odbywają się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 14, 16 oraz 18. Więcej informacji na stronie PZSzach Informacja na ChessBase News
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: