Autor: Andrzej Babiarz, 2012
Białe zaczynają i remisują
Obydwa czarne piony są bliskie przemiany, przy czym pion „h2” natychmiast, z szachem. Pobieżna analiza prowadzi do wniosku, że unieszkodliwić trzeba tego właśnie piona. Przemawia za tym również fakt, iż po 1.K:h2, e2 2.Se3, e1H 3.S3f5 białe skoczki zamykają czarnego króla w ” klatce „.
Jak się jednak okazuje jest to błędna ocena, gdyż po dalszym 3….,Hf2+! 4.Kh3, Hf3+! 5.Kh4, Hf4+! 6.Kh5, Kh7!! król z klatki wygrywa partię! Nie pomaga białym również 3.S7d5, Hf2+! -+.
Remisuje natomiast wzięcie piona na „e3”. 1.S:e3!!, h1H+ 2.Kg3!, Kg7! (2….He1+ 3. Kf3=) 3.S7d5!, He4 4.Kf2!= i czarne nie są w stanie rozmontować twierdzy białych.
Promocja z szachem mniej groźna niż bez szacha !
Komentarz Andrzeja Babiarza.
Studium porusza bardzo trudne, momentami ekstremalnie trudne do zrozumienia zagadnienie twierdzy typu tandem skoczkowy przeciwko hetmanowi.
Gratuluję Panu Andrzejowi tej kompozycji, tym bardziej że miniaturowe studium uwieńczone zostało tematyczną złudą, co nie jest wcale łatwe do realizacji!
Autorowi pogratulowałem prywatnie. Teraz dołączam się także na blogu. Studium ma znaczenie praktyczne i może być użyte w treningu z młodzieżą. Jest bardzo pouczające.
Cieszy mnie, że mamy już dwójkę dobrze zapowiadających się autorów studiów. Życzę powodzenia w dalszej pracy twórczej!
Witam,właśnie dziś przypadkiem wszedłem po raz pierwszy na blog.
Od razu zastrzegam że jestem totalnym szachowym amatorem i omawianą pozycję analizowałem „na sucho”, bez rozstawienia szachownicy. Ale jak głosi stare porzekadło- ten kto pyta, wstydzi się tylko raz.
Do rzeczy- otóż czemu w komentarzu do problemu na kolejne szachowania ze strony czarnego hetmana po wzięciu piona na h2 biały król na życzenie pakuje się w kłopoty zamiast wracać w kierunku narożnika h1? Czyli czemu na 3….,Hf2+! 4.Kh3, Hf3+! nie zagrać 5.Kh2 i tak dalej? Wówczas pozycja również wydaje mi się remisowa.
pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ewentualne sprostowanie mojego błędnego toku rozumowania.
Witam!
Dziękuję za uwagę. Pana wpis wysłałem autorowi zadania z prośbą o wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Witam, odpowiedź dla ” neotom „.
W rozwiązaniu studium podano oczywiście tylko główne warianty.
Zasadą obrony strony słabszej w tego typu pozycjach jest
unikanie przez króla narożnika. Niezależnie od tego w wariancie
1.K:h2,e2 2.Se3,e1H 3.S3f5,Hf2+! 4.Kh3,Hf3+! po proponowanym
przez Pana 5.Kh2 czarne wygrywają na kilka sposobów 5…,Hg4,
5…, Kh7 , 5…,Hf4+ np. 5…,Hg4 6.Kh1,He2 7.Kg1,Kh7 8.Kh1,Hf2 itd. ” Niewierzący ” mogą to wszystko sprawdzić na
tablicach Nalimova. Andrzej Babiarz