W latach 2002-2003 ukazało się kilka numerów kwartalnika metodyczno-szkoleniowego pod redakcją znanego działacza szachowego z Jeleniej Góry i trenera II klasy Tadeusza Hoca.
W piśmie publikowano ciekawe artykuły szkoleniowe dla trenerów oraz zawodników wszystkich klas. Niestety poradnik nie przeżył konkurencji innych miesięczników szachowych w Polsce i dość szybko zniknął z pola widzenia. Wielka szkoda, gdyż była to bardzo pożyteczna publikacja.
Wydaje mi się, że zamiast informacyjnego MAT-a więcej korzyści polskim szachom przyniosłoby podobne pismo o charakterze szkoleniowym.
W poradniku 2-2002 opublikowałem szkoleniowy artykuł „Proporcje treningu ogólnorozwojowego i specjalistycznego na różnych poziomach zaawansowania i w okresach treningowych cyklu szkoleniowego w szachach”.
Problemem „Poradnika” byl przede wszystkim brak dystrybucji: pismo bylo dostepne wylacznie w prenumeracie a to ograniczalo jego dostepnosc. Co do T.Hoca to po jego chorobie Jelenia Góra praktycznie umarła szachowo. Dzisiaj są tam już tylko 1-2 razy w roku turnieje szachów szybkich. T.Hoc szkolil mlodziez (wychowal wielu utytulowanych zawodnikow), organizowal turnieje (kiedys w J.G odbywal sie miedzynarodowy turniej juniorow z udzialem zawodnikow z calej Europy!) i ogolnie zajmowal sie organizacja sekcji. Jelenia Gora to przyklad na to, jak upadaja polskie szachy. Niegdys bylo tam kilka klubow, dzisiaj jest tylko 1 dla dzieci i osobiscie watpie czy przetrwa kolejne lata. Gra tam 5 czy 6 juniorow, najmocniejszy ma 3 kategorie. Tak wiec cieniutko. Szczegolnie, ze jeszcze 10-15 lat temu kilku juniorow mialo tam 1 kategorie.
Co do „Mata” to ma Pan racje, powinno sie go zastapic materialami szkoleniowymi. Mat w obecnej formie nie ma racji bytu. Nie ma w nim nic odkrywczego, wszystko mozna znalezc za darmow internecie i dlatego pismo nie cieszy sie wielka popularnoscia. W zeszlym roku PZSZACH wydal na mata 50 tys zl wg sprawozdania finansowego rozdawanego na ostatnim zjezdzie.
Tadeusza Hoca poznałem na międzynarodowym turnieju juniorów w 1978 roku. To była świetnie zorganizowana impreza. W tamtych czasach Jelenia Góra miała kilku świetnych zawodników, np. Kuczyński, Warwaszyński, Dzieniszewski itd. Jelenia Góra była wtedy silnym ośrodkiem szachowym i stąd tylu silnych szachistów. To była zasługa Tadeusza Hoca. Ma Pan jakieś bliższe informacje o nim, zdjęcia itd. Warto by przypomnieć tego oddanego polskim szachom działacza. Poradnik to też jego działalność. Miał wiele planów. W 2002 roku wymieniliśmy sporo emailów i stąd moja wiedza na ten temat.
///////////////////////////////////////////////////////
O Macie pisano już sporo na tym blogu. To jest przede wszystkim pismo propagandowe. Prezes Tomasz Sielicki potrzebuje je, aby pisano o polskich szachach w stylu „wszystko jest super”.
To sprawozdanie finansowe było opublikowane na stronie PZSzach? Nie widzę tego. 50 tys. na MATA to niepotrzebne wydatki. Można za to wysłać Jasia Dudę na silny open zagraniczny.
Mialem moze 2 czy 3 zdjecia jak mi wreczal puchary na zawodach juniorskich ale nie wiem czy to gdzies znajde, wiele rzeczy pogubilem podczas przeprowadzki. Oprocz zawodnikow, ktorych Pan wymienil Hoc wychowal wielu kandydatow i zawodnikow 1 kategorii. W latach 90 gralem wiele turniejow w JG i na kazdym zjawial sie nowy kandydat czy jedynka. Teraz ci ludzie w ogole juz w szachy nie graja. Zmarnowany zostal wiec wielki potencjal miasta bo juniorzy mogliby sie duzo nauczyc od zawodnikow 1 k – km. T.Hoc wycofal sie pozniej z szachow ze wzgledu na problemy zdrowotne. Ostatni raz widzialem go ok 10 lat temu, moze nawet wczesniej. Zmarl 3 lata temu a w CR do dnia dzisiejszego figuruja bledne dane (Hoc mial 1 kategorie, nie 2 jak podaje CR).
Szkoda. Jeśli mimo tego znajdzie to Pan, to proszę o wysłanie. Może napisze Pan coś więcej o szachach w Jeleniej Górze i samym Hocu w formie artykułu. Trzeba skorygować te dane w Polskim Związku Szachowym.
Sprawozdanie nie było prawdopodobnie zamieszczone na stronie PZSzach. Ale krąży po całej Polsce. Sam je otrzymałem i będę wkrótce pewne fragmenty publikować na blogu.
Zastanawiająca jest ta kwota 50 000 złotych wydana na utrzymanie MAT-a.
„Jelenia Góra praktycznie umarła szachowo”
Zapewniam, iż to nieaktualne 🙂
Niestety mam tylko nr 2/02 Poradnika. Kto z Państwa dysponuje kompletem?