lis
30

Arcymistrz Włodzimierz Schmidt jest trenerem Akademii Młodzieżowej od dawna. Jako wielokrotny mistrz Polski i autorytet w temacie „Szachy” przez wiele lat nie zauważył słabości systemu szkolenia polskiej młodzieży.

Stwierdzenie: „Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn” nie jest „świeżym” problemem, lecz znanym od wielu lat. Już przeszło 10 lat temu zwróciłem uwagę na tę kwestię.

W artykule „Gorzka prawda” (Szachy/Chess 75/76-2002, strona 101) pisałem:

 

///////////////////////

Muszą być zachowane odpowiednie proporcje pomiędzy treningiem ogólnorozwojowym i specjalistycznym. Młodzież trzeba szkolić oczywiście we wszystkich kierunkach, ale faza debiutowa musi być bardzo mocno uwypuklona w procesie szkolenia. Debiuty muszą być odpowiednio dopasowane do stylu gry zawodnika i ciągle szlifowane. Zawodnik musi grać debiuty ze zrozumieniem i wiedzieć, jakie plany należy tam stosować. I tego trzeba nauczyć możliwie szybko. Oglądałem masę partii naszej najlepszej młodzieży i stwierdzam, że nie wszyscy tę fazę gry dobrze opanowali. Potem to widać w grze przeciwko silnym przeciwnikom. Na Akademii preferuje się przede wszystkim „ogólne” tematy. To jest na pewno ciekawe i pożyteczne, ale podobno zadaniem Akademii jest przygotowanie zawodników do najważniejszych imprez roku. A taka tematyka nie może spełnić tych oczekiwań. To jest poziom szkółki podstawowej i dlatego ta nasza młodzież nie może się później wybić, gdyż brakuje szkoły średniej, nie mówiąc już o wyższej szkole wtajemniczenia. Trzeba wprowadzić więcej wyspecjalizowanych tematów w kierunku poznawania nowych otwarć i udoskonalania repertuaru debiutowego zawodników.

cdn

Dla przypomnienia poprzednie odcinki:

Link 1 

Link 2

Link 3

Link 4

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 7

  • Marcin

    Przygotowanie debiutowe wielu naszych juniorow polega czesto na ryciu wariantow na pamiec. Pare tygodni temu gralem bialymi z wielokrotnym medalista MPJ w nizszych kategoriach wiekowych i w wariancie Swiesznikowa zamiast Sdb5 zagralem „miękkie” Sde2 i… partia byla wygrana w kilka ruchow. Ktos dziecika uczy debiutow na pamiec, bez zrozumienia planow gry srodkowej, struktur pionowych i typowych koncowek. I pozniej jak zostanie zaskoczony jakims bocznym wariantem gra takie rzeczy ze wlosy na glowie deba staja. Nie jest to wyjatek – zawodnik praucje z 2 znanmi trenerami i nalezy do jednego z najwiekszych klubow. Trenerzy kasuja forse a dzieciak szachow nie rozumie nic a nic.

  • Tomasz

    ”partia byla wygrana w kilka ruchow. Ktos dziecika uczy debiutow na pamiec, bez zrozumienia planow gry srodkowej, struktur pionowych i typowych koncowek”

    Zna pan jakąś książkę debiutową , która zawiera nie tylko wklepane ruchy , a i konkretny plan dalszej gry ?
    Z jakich książek można nauczyć się struktur pionowych ?

  • Marcin

    Struktur pionowych mozna sie uczyc np ze swietnej ksiazki Soltisa „Pawn Structure Chess”, jest tez ksiazka Kmocha „Pawn power in chess”. Jesli chodzi o ksiazki w jezyku polskim, to kilka wydala Penelopa, ale ja szczegolnei polecam ksiazki Szewreszewskiego.

  • Marcin

    Jest tez taka ksiazka „From the Opening Into the Endgame” Mednisa. Pokazuje ona typowe koncowki powstajace w niektorych wariantach debiutowych.

  • W polskim języku jest wystarczająco dużo książek z gry środkowej, np. Strategia izolowanego pionka i Strategia wiszących pionków. Omawiają one wystarczająco najważniejsze problemy gry środkowej. Nie potrzeba więc sięgać po źródła zagraniczne.
    W książkach o debiutach – z uwagi na brak miejsca – autorzy ograniczają się do omawiania takich zagadnień. Można to robić np. w przykładowych partiach. Tak staram sie ja robić. W mojej książce „Modernes Damengambit-richtig gespielt” omówiłem w osobnym rodziale struktury pionkowe.
    W trakcie pracy nad debiutami trenerzy powinni zwracać uwagę na powstające struktury pionkowe. To jest oczywiste.

  • Marcin

    Anglojezyczne ksiazki ktore wymienilem to absoluyna klasyka i sa wg mnie lepsze niz to co jest dostepne w j.polskim. Jest jeszcze jedna ciekawa ksiazka winning pawn structures o izolowanym pionie i na leb na szyje bije wszelkie pozycje o tym temacie napisane w naszym rodzimym jezyku. Ksiazka Kmocha rowniez jest swietna. Mozemy tylko zalowac ze do tej pory nikt tych arcydziel nie przetlumaczyl i nie wydal bo stanowilyby one wazny dodatek do naszej szachowej literatury.

  • Ja osobiście wyżej cenie sobie książki o grze środkowej Euwego. Znakomite do treningo dla zawodników i dla trenerów.
    Niestety książki z zakresu debiutów mają inny charakter. Trzeba je studiować, aby osiągać wyniki na wyższym poziomie. Oczywiście to musi być praca twórcza i analityczna. Trzeba starać się znajdować własne idee. Znajomość, nawet ogólna, zasad strategii szachowej jest podstawą przy studiowaniu początkowej fazy w partii.
    Autorzy książek debiutowych starają się pokazać idee w danym debiucie. Warianty są konieczne, aby zrozumieć te idee.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 20 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)   Harmonogram przebiegu meczu   Data Dzień tygodnia Wydarzenie 23 listopada 2024 Sobota Ceremonia[...]
    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: