lis
24

Tomasz Sielicki w swoim sprawozdaniu pisze:

Tradycyjnie ogromne sukcesy odnosili nasi zawodnicy oraz reprezentacja w Solvingu. Rok 2011 to Mistrzostwa Europy w Solvingu rozgrywane w Polsce w Łowiczu. Mimo obciążeń organizacyjnych, wspaniały triumf odniósł Piotr Murdzia. Niestety drużyna nieco rozczarowała zdobywając jedynie brąz. Za to Mistrzostwa Świata 2011 rozgrywane we Włoszech to całkowita dominacja naszych reprezentantów. Zdobyliśmy niemal wszystko co było do wygrania, w tym oba złote medale: drużynowo oraz indywidualnie Kacper Piorun. Dodatkowo brązowy medal zdobył Piotr Murdzia. John Nunn i reprezentacja Wielkiej Brytanii musiały się tym razem zadowolić srebrem indywidualnym i drużynowym. Tym samym Kacper został arcymistrzem solvingu, a już w roku 2012 uzyskał tytuł arcymistrzowski w grze bezpośredniej.

Rok 2012 to kolejny rok dominacji naszych solverowców. Na rozgrywanych w Japonii Mistrzostwach Świata szósty złoty medal zdobył Piotr Murdzia, Szef Wyszkolenia i od niedawna Dyrektor Biura PZSzach. Złoto przywiozła także nasza drużyna, a arcymistrz Kacper Piorun zdobył brąz. W Mistrzostwach Europy na Ukrainie zdobyliśmy złoto drużynowo oraz indywidualnie. Chyba nie było takiego roku, gdzie wszystkie 4 złote medale trafiły do Polski!

////////////////////

Nasi solverowcy mają znakomite warunki do uprawiania swej dyscypliny: trener kadry, zgrupowania, wyjazdy na imprezy na koszt Polskiego Związku Szachowego i stypendia sportowe.

Jest to więc grupa profesjonalistów z prawdziwego zdarzenia. Podejrzewam, że żadna federacja szachowa w innych krajach nie otacza opieką swych solverowców tak jak PZSzach. Stąd takie znakomite wyniki.

Szkoda, że w ich ślady nie idą nasze kadry w grze normalnej!

Solving był już tematem dyskusji na blogu. Dla przypomnienia:

Link 1

Link 2

Link 3

Link 4

Link 5

Link 6

Link 7

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

  • Arek

    A moze Collin napisze jak w Anglii traktowany jest solving i jakie warunki maja angielscy solverowcy. Z arcymistrzem Nunn sa oni zawsze duza konkurencja dla polskiej reprezentacji.

  • Krzysztof Kledzik

    No właśnie, dobry pomysł.

  • Colin McGourty

    Nic nie znam o solving w Anglii, ale teraz sprawdziłem i jest British Chess Problem Society (http://www.theproblemist.org/) od 1918. Mistrowstwo Anglii i wyjazdy na turnieje są chyba sponsorowane przez Winton Capital Management – firma finansowa, która ma aktywa $22 miliardów (własciciel jest fizykiem). Nie wiem, czy federacja szachowa też pomoże, choć spodziewam, że też dają coś.

    Nunn jest po prostu uniwersalnym geniuszem, chociaż w tym roku nie był w Japonii na mistrzowstwach (i ogółnie Anglia chyba miała osłabionę drużynę – nie wiem czemu).

    Patrzyłem też na stronie mistrzowstw. Polska wysłała 3 osób, niektóre inne kraje więcej: Azerbaijan – 6, Brazil – 4, Niemcy – 12, Izrael – 7, Rosja – 15, Ukraina – 9, Anglia – 4 (Japonia – 40, ale tam grali!). Tak, że nie wiem, czy Polska specjalnie dba o solwerach – chyba macie po prostu utalentowanych ludzi, które lubią tę dyscyplinę!

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
    mar
    14
    pt.
    2025
    21:52 ME
    ME
    mar 14@21:52 – mar 27@22:07
    W dniach 14-27.03.2025 w Eforie-Nord (Rumunia) odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Strona mistrzostw
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: