W okresie czerwiec 1998-wrzesień 1999 ukazywał się „Kwartalnik Teoretyczny” poświęcony teorii debiutów jako dodatek do miesięcznika „Panorama Szachowa”.
Zostałem redaktorem naczelnym i moim ambitnym planem była publikacja ciekawych i polemicznych artykułów o otwarciach szachowych.
Kwartalnik miał pozytywne recenzje. W każdym numerze o objętności około 50 stron publikowaliśmy interesujące teksty i analizy. Mimo tego było zbyt małe zainteresowanie czytelników i ukazało się w sumie tylko pięć numerów.
Wiem z własnych doświadczeń trenerskich, że intensywne studiowanie teorii debiutów nigdy nie cieszyło się większym zainteresowaniem wśród szachistek i szachistów w Polsce. Dlatego jesteśmy często świadkami bolesnych porażek naszych asów, które już w debiucie wpadają w problemy bez wyjścia. Szczególnie to widać w konfrontacji z czołówka europejską i światową.
Ostatnio zainteresował się tą kwestią Włodzimierz Schmidt, który jednak zbyt późno zauważył to negatywne zjawisko. Teraz trzeba będzie jak najszybciej nadrobić wieloletnie braki szkoleniowe!
Waldemar Swic najpierw z panem wspolpracowal a potem jako Szrek 1953 atakowal.
Dzisiaj by się taki kwartalnik przydał.
O Shreku 1953 niedawno pisałem i nie będę już do tej osoby wracał: http://www.blog.konikowski.net/2012/10/30/polemika-z-mat-em-3/
Być może, że teraz taki kwartalnik miałby większe szanse na przeżycie. Niech MAT wprowadzi dział teorii debiutów. Ja ostatnio zamieszczam takie artykuły w Panoramie Szachowej.
Czy mozna to gdzies jeszcze dostac?