lis
07

Rosyjskie pismo szachowe 64-Chess Reviev, w oparciu o opinię grupy ekspertów, ogłosiło listę najlepszych szachistów świata za rok 2011. Zwycięzcą został ponownie Magnus Carlsen z Norwegii, który zdobywał już Oskara w latach 2009 i 2010.

Link 1

Link 2

ChessBase News (wersja niemiecka)

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 12

  • Colin McGourty

    ChessBase ma statystikę dla 2010, nie 2011. Generalnie angielska strona ChessBase jest beznadziejny jako źródło wiadomości teraz np. ChessVibes jest o niebo lepszy.

  • CHB to najbardziej wiarygodny i prestiżowy szachowy serwis internetowy. CHB działa od 1986, w sieci jest od 1996, a wiadomości ze świata szachów publikuje od 2000.
    TWIC działa od 1994 (usenet) a wiadomości ze świata szachów publikuje od 1997.

    Poziom cytowalności w/w jest znacznie większy niż ChessVibes, który działa od 2006, najpierw jako blog, od 2008 jako serwis informacyjny. Aczkolwiek nie przeczę, to też dobry serwis, na równi z WhyChess, ChessNews, ChessPro, Crestbook, e3e5.

    W polskiej sieci najbardziej wiarygodny, opiniotwórczy, prestiżowy i cytowany jest oczywiście blog pana Jerzego Konikowskiego:) Brawo panie Jerzy!

  • Serdeczne dzięki za słowa uznania!

  • Krzysztof Kledzik

    Ja bym jeszcze dodał, że niniejszy blog jest blogiem niezależnym na którym mogą wypowiadać się i „opozycjoniści” i osoby o poglądach zbliżonych do PZSzach-u.

  • Colin McGourty

    Andrzej, angielska strona ChessBase’a jest stara i popularna, ale serwis wiadomości tam jest obecnie bardzo słaby i daleki od „wiarygodności”. Tam prawie nie ma nawet własnych materiałów – większość jest skopiowana z innych źródeł, czasami z pozwoleniem i cytowaniem tych źródeł, czasami bez. (Dodam, że wydaje mi się, że hiszpańska i niemiecka strony ChessBase’a są rzetelne.)

  • Krzysztof Kledzik

    Też zwróciłem uwagę na to, niemiecka strona ChessBase często podaje więcej wiadomości (i bardziej obszernych) niż angielska.

  • @Colin: nie polemizuje z Tobą, każdy szuka czegoś innego. Dla mnie CHB to podstawa. Mam tam główne informacje ze świata szachów w dość skondensowanej formie (a często i na to nie mam czasu). Podserwisy hiszpański i niemiecki są robione pod kątem czytelników z krajów latynoskich i germańskich.
    Materiały CHB publikuje swoje, ale często też są pisane przez różnych autorów z zewnątrz, też z Polski. Partie są komentowane na wysokim poziomie.
    Ale ogólnie dobrze, że jest konkurencją i wiele innych ciekawych serwisów, które wymieniłem. TWIC, ChessVibes, ChessNews etc wykonują kolosalną pracę!
    Sprostowanie, CHB publikuje news-y nie od 2000 roku, ale 1998.
    Carlsen powiedział, że ogląda tylko CHB:)

  • Warto też dodać, że co-founder CHB Frederic Friedel, który edytuje większość materiałów, jest w dobrej komitywie z czołówką światową, wymieńmy choć mistrzów świata: Kasparow, Kramnik, Anand, oraz czołówka światową. Jak również z organizatorami światowych imprez. Trudno go posądzać o brak rzetelności czy kompetencji. Wiadomości ma z pierwszej ręki, bo sam często jest gościem imprez.

  • Colin McGourty

    Też nie specjalnie chcę polemizować, ale właśnie zajmuję się tym profesjonalnie – pisałem wiadomości dla WhyChess i ChessVibes i miałem różne materiały na ChessBase. Wiem dokładnie skąd Friedel ma wiadomości, i ostatnio (przynajmniej 3/4 lata) on bardzo rzadko bywa na turniejach – i nawet jak był np. w Stambule na początku Olympiada on nic o tym nie napisał. Raporty ChessBase’a były po prostu wzięte z strony oficjalnej z lekko poprawioną gramatyką (choć Friedel też nie pisze po angielsku bez błędów). Tak to też było z Eilatu, Grand Prix w Londonie itd. Jeśli raporty mają coś własnego, to zwykle znaczy dużo błędów, jak ten raport o Oskarze dla Carlsena, albo np. ostatni raport o turnieju w Petersburgu. Tam nareszcie poprawiono, że Alina Bivol był w 5ym miejscu (była 124), ale jeszcze Darek Swiercz jest błędnie nazwany „reigning world junior champion” (to Ipatov). Albo np. Macauley Peterson, który robi teraz wideo na turnieju w Rumunii napisał parę dni temu w Twitterze: „Wow, Chessbase „news” on King’s Tournament — never seen so many things totally wrong in two paragraphs.” To norma dla ChessBase’a, a nie rzadkość.

    Też znam rózne rzeczy o funkcjonowaniu ChessBasea z własnego (zwykle przykrego) doświadczenia, ale na razie nie chce powiedzieć nic więcej na ten temat.

  • Dla mnie ChessBase News jest ważnym źródłem informacji. Zgadzam się, że są błędy. Np. informacja o gambicie Gajewskiego była niezgodna z prawdą, o czym pisałem już dawno i podparłem to dowodami.

  • @Colin: dzieki, to cenne info, no ja tak głęboko nie siedzę w tym, po prostu chce mieć ogląd co się dzieje w szachach. Praca zawodowa nie daje mi za dużo wolnego czasu, więc często tylko ograniczam się do przeczytania leadu, niestety. Ale chwała, że zajmujesz się tym profesjonalnie i robisz coś wartościowego:)

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: