paź
15

Na okładce październikowego miesięcznika „Magazyn Szachista” został uwidoczniony mistrz Europy do lat 16 Kacper Drozdowski.

Na blogu Gali Śledziewskiej znalazłem następujący tekst:

Uczeń IV LO za szachy otrzymał stypendium w Dallas 

Torunianin Kacper Drozdowski – na co dzień reprezentujący klub z Grudziądza – został mistrzem Europy. To oznacza dla niego wielką szansę. Dzięki zwycięstwu dostał stypendium Uniwersytetu Teksas w Dallas.

Drozdowski zwyciężył w rywalizacji do lat 16. Triumf to efekt m.in. rodzinnych treningów.

Najpierw w szachy grywał z mistrzem ojciec, Winicjusz. Robili to godzinami. Później Kacper Drozdowski zaczął treningi z bratem, który jest mistrzem Polski. Szachy były jednak nie tylko grą. Dzisiejszy mistrz Europy wręcz pochłaniał również książki dotyczące tej rywalizacji. Tak dowiadywał się o kombinacjach, możliwościach taktycznych. Dziś dzięki temu jest najlepszym szachistą młodego pokolenia na kontynencie. W turnieju, który rozgrywano w Pradze, torunianin rozegrał dziewięć pojedynków. Przegrał tylko jeden. Zwyciężył ten najważniejszy – o złoto.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 7

  • Marcin Zimerman

    Jak wyjedzie do USA to skończy jak Kamiński i Blehm – zostawi szachy dla innych dziedzin. Ale może to i dobrze, bo na szachach ciężko zarobić a trzeba z czegoś żyć.

  • Zgadzam się z tym: szachy to ciężki chleb!

  • Paweł i Marcin osiągnęli w życiu zawodowym więcej niż ich koledzy z polskiej czołowki szachowej w szachach, co potwierdza słuszność ich decyzji. Poza tym, nie są uzależnieni od warszawskiej kliki i nie muszą czekać na ochłapy z pańskiego stołu. O ile się orientuję, Paweł robił drugi fakultet, a Marcin wylądował jako broker, co pozwala im na spokojne i dostatnie życie nawet w USA.

  • Marcin Zimerman

    Wiem, że lepiej na tym wyszli finansowo. Dla szachowego kibica szkoda jednak, że przestali grać. Obaj byli utalentowani, szczególnie Kamiński (Blehm za to rozgrywał piękne kombinacyjne partie). W USA to nic nienormalnego , że utalentowani ludzie uciekają z szachów do innych dziedzin. Mają tam większe możliwości rozwoju. Rogoff, Regan, Tarjan, Wolff – wszyscy poszukali bardziej stabilnych i chyba lepiej płatnych zajęć. Podobnie na zachodzie Europy. Specjalista może dobrze zarobić więc tylko „hardkorowcy” wybierają szachy jako profesję. Na zachodzie niewielu zawodników o rankingach 2500-2600 zawodowo gra w szachy bo im się nie opłaca. Zupełnie odwrotnie w biedniejszych krajach jak Rosja i Ukraina. Tam wielu zawodników z takim ELO próbuje sie utrzymać z gry. Mała gospodarka, niskie pensje i kiepskie możliwości rozwoju, więc tam może warto grać. Ale już nawet w Polsce coraz mniej młodych graczy wiąże przyszłość z szachami. Są inteligentni to idą na studia i szukają normalnych posad.

  • Talentów szachowych mamy wiele. Gala Śledziewska na swoim blogu poświęciła im osobne miejsce:
    http://www.chesscommunity.net/wydarzenia/123-nadzieje-olimpijskie

  • Na stronie 28. tego czasopisma zadanie nr 1 jest niepoprawne, ponieważ wg rozwiązania (zamieszczonego na stronie poprzedniej) po 10. Kg6 nie motywu na zapatowanie czarnego króla po 10…Kg8 11. h7+ Kh8 i biały król stoi na przekątnej b1-h7. Czarny hetman pojawia się z szachem.
    Gdyby przesunąć o jedno pole w lewo, czyli przy koniu na d3 i pionku na c2, wówczas mamy 12. Se5 c1H 13. Sf7 mat. Ale to są czyste dywagacje.

    Jest to studium F. Stammy z 1792, ale nigdzie go nie znalazłem, poza wskazanym „Szachistą”.

  • W tej sprawie otrzymałem wyjaśnienie redaktora naczelnego pisma Andrzeja Filipowicza:
    ////////////////////////////

    Witam!

    Panowie dyskutujący w sprawie studium Stammy, zamieszczonego na stronie 28 (nr 1) „Magazynu Szachista” mają rację. Finalna pozycja jest remisowa, ale ja wpisałem zły wynik.

    Studium jest prawidłowo przepisane, z tym, że wariant umieszczony przeze mnie w nawiasie był wariantem głównym i było 1-0.
    Ja wziąłem wariant z nawiasu ze zbioru studiów, przedłużyłem go i pokazałem remis, ale wpisałem pomyłkowo 1-0. Samo życie.

    Dziękuję za uważne czytanie i korektę.
    Pozdrawiam

    Andrzej Filipowicz

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: