Ukazał się „Magazyn Szachista” z 8-stronicowym dodatkiem dla młodzieży (i nauczycieli szachów) i jest do kupienia w MPIKach od października 2012.
SPIS TREŚCI
O tym się mówi 2
ME 8-18 lat, Praga 2012 3
MP 8-18 lat, szybkie i blitze, Warszawa 20127
XL Olimpiada, Stambuł 2012 10
Partie komentowane – Olimpiada 2012 16
Mały szachistaI-VIII
Mecz Wojtaszek – Jobava, Poznań 2012 19
Szachowe epizody A.F. (34)20
Nauka gry (106) 26
Poradnik sędziego (102) 30
Prenumerata 31
Rozwiązania kombinacji 31
Kombinacje 32
Od redakcji
Dwa ważne wydarzenia miały miejsce w sierpniu i wrześniu 2012 roku – mistrzostwa Europy do 8, 10, 12, 14, 16 i 18 lat w Pradze oraz Olimpiada w Stambule. W stolicy Czech zagrało blisko 1200 młodych szachistów i szachistek z 46 krajów. Start przyniósł nam dwa złote medale Kacpra Drozdowskiego do lat 16 i Jana Krzystofa Dudy do lat 14. Obaj uzyskali znakomite rezultaty po 8 p. z 9 partii i zasłużenie znaleźli się na najwyższym szczeblu podium. Dzięki temu zajęliśmy wysoką drugą pozycję w klasyfikacji medalowej.
W naszej ekipie liczącej aż 59 zawodniczek i zawodniczek, zawiodły dziewczęta, które tym razem nie zdobyły żadnego medalu. Inna rzecz, że Aleksandra Lach i Oliwia Kiołbasa w ostatniej rundzie były o krok od podium, ale partie nie przyniosły całych punktów. Na medal zasługiwał też Radosław Gajek, który doskonale grał w Pradze w grupie do 14 lat.
Drugim wydarzeniem była jubileuszowe XL Olimpiada Szachowa i XXV Olimpiada kobieca w Stambule, które miały rekordową obsadę. Zagrało aż 156 ekip męskich i 125 drużyn kobiecych, w najsilniejszych składach. Niestety nasze ekipy sprawiły poważny zawód. Mężczyźni uplasowali się na dość dalekim 13 miejscu, grając w gruncie rzeczy na przeciętnym dystansie, natomiast kobiety zmierzyły się praktycznie ze wszystkimi najsilniejszymi zespołami, ale wypadły jeszcze gorzej. Uplasowały się zaledwie na XV miejscu, jednym z najgorszych naszych miejsc w historii kobiecych Olimpiad.
Na pocieszenie mieliśmy trzy indywidualne srebrne medale. Otrzymali je znakomicie grający: Radosław Wojtaszek na I szachownicy, na której ustąpił jedynie Lewonowi Aronianowi, Jolanta Zawadzka na III desce, ustępując Nadieżdie Kosincewej oraz Bartłomiej Macieja na rezerwowej szachownicy, którego wyprzedził Dmitry Jakowienko.
W październikowym numerze ukazuje się po raz pierwszy ośmiostronicowa wkładka „Mały Szachista“. Pragniemy pokazać młodym ludziom korzyści wynikające z umiejętności gry w szachy oraz jednocześnie rozwijać ich zdolności kierownicze i przywódcze. Gra w szachy jest namiastką dowodzenia, bowiem każdy szachista dysponuje małą armią białych lub czarnych figur, którą kieruje na polu bitwy, zwanym szachownicą, w oparciu o określone z góry zasady. Zracamy też uwagę na przestrzeganie regulaminów, na fair play oraz na bogactwo szachowych pozycji. Za pomocą własnej wyobraźni i wiedzy można kreować na niewielkiej szachownicy, pozycje, które nigdy nie zdarzyły się w milionach partii rozegranych na całym świecie. Jednocześnie przedstawiamy metodykę wtajemniczania młodych ludzie w arkana sztuki szachowej, przydatną zarówno dla nauczycieli szachów, jak też dla rodziców, wujków, dziadków i opiekunów.
Redaktor Naczelny