sie
29

Andrzej Niklas napisał: W roku rubinsteinowskim głównym bohaterem był Bartłomiej Macieja na plakatach w stolicy a nie turniej rangi światowej.

Zostało wykonane zdjęcie wzorowane na fotografii Akiby Rubinsteina. Bohaterem współczesnej wersji tamtego obrazu był arcymistrz Bartłomiej Macieja. W tle pozowali szachiści z Polskiego Zwiazku Szachowego.

Wielki Akiba Rubinstein daje symultankę

Symultanka Bartłomieja Maciei. Na ruch oczekuje  przyszła żona arcymistrza Alejandra Guerrero.

/////////////////////////////
12 kwietnia w siedzibie Polskiego Związku Szachowego miała miejsce niecodzienna sesja fotograficzna. Arcymistrz Bartłomiej Macieja wcielił się w rolę Akiby Rubinsteina, a Warszawiacy – w uczestników symultany z legendarnym polskim mistrzem. W Muzeum Historii Żydów Polskich dobiega bowiem końca realizacja projektu, mającego przypomnieć Warszawiakom wybitnych przedwojennych sportowców żydowskiego pochodzenia. Dziesięć archiwalnych fotografii zyskało współczesne wersje, a w role przedwojennych gwiazd wcielali się współcześni wybitni przedstawiciele każdej dyscypliny, Znalazł się wśród nich także Akiba Rubinstein, którego rolę odegrał wielokrotny medalista mistrzostw Polski Bartłomiej Macieja. Zdjęcia zostaną wyeksponowane na bilbordach na stacjach stołecznego metra. Fotografie zostaną pokazane publicznie dopiero 19 maja z okazji Nocy Muzeów.
Wszystkie fotografie wykonał Tadeusz Rolke,  polski artysta fotografik, wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr Mariana Schmidta. Za wybitne zasługi na polu kultury został odznaczony złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Strona PZSzach

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 9

  • Macieja w porównaniu do Rubinsteina cienki z postury i z gry!
    Nie dostrzegam zbytniego podobieństwa pomiędzy tymi fotografiami chyba fotografikowi coś umknęło w drugim planie przecież sceneria jest całkiem inna.

  • Tomasz

    ”Macieja w porównaniu do Rubinsteina cienki z postury i z gry!”
    Jeśli chodzi o siłę gry to przecież nikt z polskich szachistów nie może mu dorównać(bez urazy) , bo to był fenomen .
    Myślicie , że wygrałby z Emanuelem Laskerem, w meczu o MŚ ?
    Ja sądzę , że tak .

  • Rubinstein z Laskerm miał duże szanse wygrać. Ale tak naprawdę to trudno powiedzieć do końca czy by tak się stało.

  • Kasparow powiedział w 2003 roku, że wszyscy mistrzowie świata zasłużyli na tytuł i nie ma sensu gdybanie, że Rubinstein czy Schlechter mieli szanse. Owszem grali silnie, ale nie mieli siły mentalnej.
    Iwanczuk, czy Moro są silnymi szachistami, ale ich wyniki są niestabilne.

  • W przypadku Rubinsteina nie chodzi o mentalność raczej chodziło o pieniądze, które musiał zebrać na pojedynek o tytuł mistrza. Kwotę którą zebrał ponoć ruskie mu zabrali. No i I wojna też mu pokrzyżowała trochę plany. Dlatego można powiedzieć o Rubinsteinie że był „niekoronowanym królem”.

  • Fakt, pieniądze i wojna też. Mówi się, że 1912 to „Rok Rubinsteina” (wygrał cztery turnieje z rzędu). Ale warto dodać, że od 1905 do 1922 (poza wpadką w 1914 w Petersburgu 6/7m.) nie wychodził poza 4 miejsce, w tym wygrywając 15 turniejów. To fantastyczny gracz. Co prawda był zdolny aby wpaść dwa razy w tę samą pułapkę debiutową (z Euwe i Alechinem) ale końcówki – a szczególnie wieżowe – grał jak z nut. Na tym polu nie miał wpadek.

  • Rubinstein w 1912 roku osiągnął niezwykły sukces. W ciągu jednego roku wygrał kolejnych pięć wielkich międzynarodowych turniejów: w San Sebastian, Pieszczanach, Wrocławiu, Warszawie i Wilnie. Stąd rok 1912 w historii szachów nosi nazwę „Roku Rubinsteina”.
    Na mojej stronie jest obszerny artykuł o Akibie
    http://www.szachowo.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=205%3Arok-akiby-rubinsteina&catid=45%3Ainformacje-z-kraju&Itemid=1

  • Ciekawa strona. Moje gratulacje!

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 20 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)   Harmonogram przebiegu meczu   Data Dzień tygodnia Wydarzenie 23 listopada 2024 Sobota Ceremonia[...]
    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: