Gambit Morra powstaje po posunięciach 1.e4 c5 2.d4 cxd4 3.c3!? i jest groźną bronią przeciwko obronie sycylijskiej. Tematem tym zajął się w swej pracy amerykański IM Marc Esserman.
Książkę można polecić szachistom-taktykom lubujących się w ostrej i skomplikowanej grze. Można ją zamówić w wydawnictwie Niggemanna.
Czy ten gambit jest poprawny?
Trudno jest powiedzieć, czy jest poprawny. Na pewno jest bardzo niebezpieczny dla czarnych, szczególnie w partiach błyskawicznych lub szybkich.
A jaka opinie przedstawia Esserman? Zawsze wydawalo mi sie, ze gambit Morra moze byc dobra bronia praktyczna, ale przyznam sie, ze nie sledzilem rozwoju teorii tego wariantu i nie znam obecnej oceny teoretykow.
Swoja droga ten gambit wydaje sie niepraktyczny. Po 3..Sf6 bialy nie ma nic lepszego niz 4.e5 i jestesmy w wariancie Alapina. Czarny moze tez grac 3..d3 i po 4.c4 mamy strukturę Maroczego. Oba te warianty niewiele maja wspolnego z ostra taktyczna gra, jaka mozna spotkac w gambicie Morra.
Autor ocenia pozytywnie gambit i poleca go stosowanie w praktyce. Kiedyś go też stosowałem w partiach błyskawicznych z dobrym skutkiem!