lip
22

Andrzej Niklas napisał:

Rok temu Kramnik powiedział: „Zawsze grałem wygrane końcówki słabo. Może byłem zbyt zrelaksowany. Gdy pozycja jest niejasna wtedy gram lepiej”

Jak wygrać końcówkę W+S na W pokazała technika Kasparowa w erze przedkomputerowych tablebaes Nalimova

Przykład 1

Jak grać tę pozycję pokazał też Carlsen w 2011 roku w Tata:

Przykład 2:

Carlsen w 2001 roku (mając 10/11 lat) przeczytał świetną książkę K. Müllera „Fundamental Chess Endings”, którą zarekomendował mu jego ówczesny trener Simen Agdestein (pisał o tym w książce Wonderboy: How Magnus Carlsen Became the Youngest Chess Grandmaster in the World).

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 8

  • Marcin Zimerman

    „Fundamental Chess Endings” to dzielo referencyjne i trudne do „ogarniecia” dla przecietnego szachisty. Dla juniorow polecam „Silman’s Complete Endgame Course”. Ksiazka uczy rozgrywania i zrozumienia najczesciej wystepujacych koncowek na poziomie 1000-2300. Polecam kazdemu. Gdbym mial w zyciu kupic tylko 1 ksiazke o koncowkach to by byla wlasnie ta.

  • A coś w j. polskim?
    Nasze sławy szachowe (lub tłumacze) nic nie piszą?

  • „Silman’s Complete Endgame Course” mam w pdf, ale mimo pięknych tabel, diagramów i w ogóle przejrzystego (i nowoczesnego) podania treści… trzeba znać j. angielski, bo szachowe końcówki to niuanse, w których matematyka splata się z futurystyką 🙂

  • Marcin Zimerman

    Owszem, ksiazka Silmana jest po angielsku. Co do ksiazek polskich autorow to… nie znam zadnej. Sa ksiazki testowe i ksiazki referencyjne, ale takiego typowego podrecznika nie znam. Ksiazki o koncowkach wydal np Bogdan Zerek, ale nei sa az tak dobre jak kurs Silmana.

  • Nie zgadzam się z tym. Mamy dwie świetne książki Gawlikowskiego i Szulcego o końcówkach pionkowych. Te trzy dzieła są o wiele lepsze od innych książek w języku angielskim. Takie jest moje zdanie. Trzeba jednak wiedzieć o jednej zasadzie. Końcówek nie można się uczyć czytając tematyczne książki. Trzeba studiować i analizować końcówki. Wtedy łatwiej się je zrozumie i zapamięta! W tym celu cenne są książki testowe, które właśnie zmuszają do samodzielnej pracy.

  • Marcin Zimerman

    Ksiazki Gawlikowskiego sa pelne bledow. Ksiazka Szulcego jest bardzo dobra, ale ksiazki, ktore Pan wymienil nie sa dla wszystkich. Szulce porusza tematy ktore sa za trudne dla poczatkujacych a ksiazka Silmana rozdzial po rozdziale przedstawia podstawowe koncowki dla kazdej kategorii. I tak w pierwszym rozdziale uczymy sie koncowek bardzo prostych po to by w rozdziale ostatnim poznac koncowki na poziomie 2300. To jest prawdziwy podrecznik. Ksiazki Gawlikowskiego i Szulce sa dla zaawansowanych, zawodnik z rankingiem np 1400 bedzie mial problemy z ich uzytkowaniem.

  • Marcin Zimerman

    Dodam jeszcze, ze ksiazka Silmana napisana jest prostym i przystepnym jezykiem. U Gawlikowskiego i Szulce jest z tym roznie.

  • W tamtych czasach nie było komputerów i stąd te błędy. Mimo tego jest to wielka praca naszych ekspertów od końcówek.
    Zgadzam się, że to są książki dla zaawansowanych zawodników i trenerów. Dlatego je wysoko cenię.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
    mar
    14
    pt.
    2025
    21:52 ME
    ME
    mar 14@21:52 – mar 27@22:07
    W dniach 14-27.03.2025 w Eforie-Nord (Rumunia) odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Strona mistrzostw
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: