Zapowiedź publikacji fragmentów „Akademia szachowa – unowocześniać czy nie?” z forum Polskiego Związku Szachowego z 2003 roku spotkała się z zainteresowaniem części Internautów. Dlatego zamieszczę najciekawsze wątki, aby ukazać sposób dyskusji prowadzonej przez niektórych szachistów o problemach szkolenia polskiej młodzieży w ramach Młodzieżowej Akademii Szachowej.
Iskrą zapalną tej polemiki stał się mój artykuł „Quo vadis polskie szachy?” opublikowany w miesięczniku Magazyn szachista (sierpień 2003).
Z miejsca na stronie internetowej Polskiego Związku Szachowego utworzono temat „Akademia szachowa – unowocześniać czy nie?” i rozpoczęła się „dyskusja”. Zamiast na istotnej kwestii skoncentrowano się na atakach personalnych. Ofiarami stałem się ja – jako autor artykułu – i Andrzej Filipowicz jako redaktor naczelny pisma.
Postanowiłem wziąć udział w polemice, aby wyjaśnić istotę wirtualnego szkolenia i jego korzyści. „Może dyskutanci nie zrozumieli moich intencji?” – pomyślałem. Koledzy mnie ostrzegali przed tym. „Jurek – tam nikt nie będzie z tobą polemizował. Tam wyżywa się młodzież, dla której jest to forma rozrywki. Nie rób tego”. Zignorowałem te rady. „Nie wierzę, aby szachiści w Polsce nie potrafili dyskutować o tak ważnych problemach” – odpowiedziałem. Koledzy mieli niestety jednak rację. Na moją głowę posypały się gromy!
Jednym z aktywnych „dyskutantów” był Radosław Jedynak – zawodnik i działacz szachowy z Płocka. Po miesiącu słownych zmagań opublikował listę:
Ludzie jednak się zmieniają. Wczorajsi przeciwnicy treningu wirtualnego stają się gorącymi zwolennikami, ba są nawet w kadrze szkoleniowej.Ciekawe co takiego się stało w ciągu tych kilku lat, że zmienili zdanie.Ciekawy jestem jakie będą wskaźniki efektywności systemu treningu wirtualnego (najlepiej żeby były jawne).
Gdzie można znaleźć listę trenerów biorących udział w projekcie?
Na stronie MASZ
http://www.akademiapzszach.pl/node/256
„Tam wyżywa się młodzież, dla której jest to forma rozrywki” – tak jak na sporej liczbie różnych innych forów dyskusyjnych. Rozbawił mnie punkt 5 statystyki R.Jedynaka: Jerzy P. (bezczelny typ – notabene pisuje dziwnym trafem z Dortmundu), rozumiem że każdy obywatel Dortmundu, który pisze na forach dyskusyjnych jest przegrany i zdemaskowany jako „klon”. Równie dobrze osoby piszące z Gdańska – wszystkie są klonami Kledzika. Przepraszam za sarkazm, ale nieźle ubawiła mnie ta cała statystyka i narzucające się mimochodem skojarzenie z wypowiedziami na Szacharni.
A tak na poważnie, z chęcią zapoznam się z tą polemiką na dawnym forum PZSzach-u. Słyszałem o jej jakości, ale wtedy umknęła mi, nie pamiętam dlaczego. Ciekawe, czy obecni wirtualni trenerzy będą od zera odkrywać metody treningu przez internet, czy zasięgną rady osób, które już od lat to robią?
Ciekawa lektura. A jakie znane nazwiska były przeciwne unowocześnieniu akademii. Mnie już nic nie dziwi. Także wyniki naszych arcymistrzów.
Natura nie znosi próżni – MASZ już praktycznie nie istnieje, ale powstaje kolejne miejsce wirtualnego (i nie tylko) treningu – http://www.ce-academy.pl. Założycieli, Artura Jakubca i Kamila Mitonia, nie trzeba przedstawiać, miejmy więc nadzieję, że do Chess Evolution Avademy będą waliły tłumy.
Jeżeli MASZ już dogorywam to trudno się dziwić. Ideą było nauczanie juniorów szachów jako gry świetlicowej i ćwiczącej intelekt. Potem wysyłanie dzieci na kilka turniejów aby zdobyli trochę nagród jako dowodów sensu istnienia MASZ, a w wieku 19 lat zachęcanie aby porzucili szachy. Myślą przewodnią MASz jako instytucji działającej pod skrzydłami PZSzach-u powinno być kształcenie (rzeczywistych, realnych, a nie fikcyjnych i propagandowych) młodych kandydatów do kadry narodowej. Tymczasem MASz przekształciło się w agencję zatrudnienia dla trenerów szachowych.
Ta nowa szkoła szachowa zapowiada się ciekawie. Jestem ciekawy czy będzie niezależna, czy sterowana z PZSzach-u? Strona internetowa jest ładna, choć użyta mała czcionka jest nieczytelna – błędy wyświetlania, litery „pourywane”. Ale bardzo dobrze że powstała taka nowa szkoła szachowa.
Jakubiec poczuł pieniądze i łatwiejszą formę nauki, bo przez internet. Nie musi dojeżdżać, a lekcje na żywo może zorganizować siedząc w fotelu ze Skype-m i kamerką internetową. To jest wygodne. A poza tym Jakubiec „promuje nowoczesne metody szkolenia wirtualnego”… Wtedy je atakował, a teraz jak widać jest ich gorliwym entuzjastą.
Lista jest rzeczywiście imponująca. Trudno jest uwierzyć, że tak znane osoby były przeciwne unowocześnieniu akademii:
Przemysław Gdański brat znanego arcymistrza
trener Ryszard Bernard
trener kadry Michał Krasenkow
trener Artur Jakubiec
wicemistrz Polski Grześ Gajewski
Autor ksiązki o Rubinsteinie K.Pytel
wychowawca młodzieży Radko Jedynak
arbiter szachowy Sapis
Sam kwiat polskich szachów był przeciwny reformom w szachach młodzieżowych. Jak można z takim nastawieniem budować silne szachy wyczynowe w Polsce?
Szkoda słów.
Znakomita większość spośród wyżej wymienionych prowadziła lub prowadzi szkolenie szachowe przez internet.