Nie jest to książka repertuarowa, w której polecałbym jakieś konkretne warianty dla jednej ze stron. Starałem się tutaj przedstawić, w obiektywny sposób, wszystkie możliwości i wynikające w nich główne plany gry. W wprowadzeniu omówiłem struktury pionkowe występujące najczęściej w gambicie hetmańskim, a więc izolowany pionek w centrum, wiszące pionki, formacja c3-d4 (lub c6-d5), wolny pionek i struktura karlsbadzka.
W sumie w książce jest 21 rozdziałów i 50 przykładowych partii ze współczesnej praktyki turniejowej. Po posunięciach 1.d4 d5
omówiłem, oprócz 2.c4, także ruchy 2.Sf3, 2.Sc3 i nawet 2.e4, aby czytelnik grający czarnymi gambit hetmański wiedział, jakie niebezpieczeństwa oczekują go w tych wariantach. Po przestudiowaniu tej pracy czytelnik będzie miał ogólne pojęcie o gambicie. Potem po wyborze jakiś konkretnych wariantów będzie musiał sięgnąć po bardziej specjalistyczną literaturę, aby je już szczegółowo poznać.
Modernes Damengambit – richig gespielt
Jerzy Konikowski
Joachim Beyer Verlag 2004
II wydanie 2007
237 stron
ISBN 978-3-88805-483-9
Damengambit – richig gespielt
Jerzy Konikowski
Joachim Beyer Verlag 2015
III poprawione wydanie
247 stron
ISBN 978-3-95920-007-3
Wg mnie, na polskim rynku brakuje właśnie takich książek, które omawiają ogólne idee i plany w danych debiutach.
Mamy w Polsce wielu trenerów-zawodowców. Niech piszą!
W Polsce ukazuje sie bardzo niewiele literatury szachowej. A jesli juz, to raczej tlumaczenia ksiazek zagranicznych. Polacy jak juz publikuja, to czesto na zachodzie. Pinski napisal swietne ksiazki o gambicie wolzanskim i obronie 2 skoczkow, kilka ciekawych pozycji wydali tez Panczyk i Ilczuk. To poza utorem tego blog chyba jedyni polscy autorzy, ktorzy publikuja dla wiekszego grona odbiorcow. A te ksiazki… nawet nei sa tlumaczone na polski 🙁
„Mamy w Polsce wielu trenerów-zawodowców. Niech piszą!” – tylko że oni nie piszą. Trudno nie zgodzić się z panem Marcinem, że mamy u nas głównie książki tłumaczone. Szkoda, bo cudze chwalimy, o swoim zapominamy.