Już od wielu lat żadne polskie pismo szachowe nie organizuje konkursów problemowych. Zniknęła też z sieci strona „Problemista” poświęcona kompozycji. Ta dziedzina szachów w Polsce powoli upada. Nie ma narybku, układaniem zadań zajmuje się tylko niewielka grupka osób w podeszłym wieku. Natomiast Polski Związek Szachowy propaguje tylko tzw. solving. Jest to smutne, ponieważ kompozycja ma w Polsce duże tradycje i sukcesy.
Od czasu do czasu piszą do mnie sympatycy układania zadań i proszą o rady. Przysyłają mi także swoje utwory do ceny.
Niedawno otrzymałem od Andrzeja Babiarza z Jasła ciekawą pozycję. Temat jest znany, ale zadanie to świetnie nadaje się do zajęć z młodzieżą, ponieważ ten taktyczny motyw trzeba znać!
Autor: Andrzej Babiarz, 2011
Białe zaczynają i wygrywają
Roziązanie: Do celu prowadzi jedynie 1.Wa1+! Inne ruchy są słabe: 1.Kf3? h1H+ 2.Kg3 Hh8! i dzięki otwartej przekątnej a1-h8 czarne wygrywają. Druga złuda 1.e5? to próba „poprawienia” pierwszej przez zamknięcie tej skośnej. Ale po 1…dxe5 2.Kf3 e4+! (Ratujący wtrącony ruch. Po błędnym 2…h1H?+ 3.Kg3 białe wygrywają.) 3.Kg3 i teraz słaba promocja 3…h1S+ 4.Kf4 Sf2 ratuje końcówkę. Wreszcie trzecia złuda 1.Kd3? nic nie daje wobec 1…h1H! (Inne promocje pionka przegrywają.) 2.Wa1+ Kg2 3.Wxh1 Kxh1 4.Kd4 Kg2 5.Kd5 Kf3 z remisową pionkówką. 1…Kg2 2.Wh1! Kxh1 3.Kf2 Tylko tak. Po 3.Kf1? d5! czarne ratuja się. 3…d5 4.e5 d4 5.e6 d3 6.e7 d2 7.e8H d1H 8.Hc6+ z matem.
Być może, taki stan rzeczy wynika z „ekonomii” PZSzach-u. Jeżeli szachista układa jakiś problem, to może mu to zająć wiele czasu, przy czym osiągnięcie rezultatu jest nieekonomiczne, „nie kalkuluje się”, trudno na jego podstawie pozyskać sponsorów. Natomiast łatwiej wykazać się bardziej „ekonomicznymi” rezultatami w postaci turnieju solvingu. Tam wyniki spływają prawie natychmiast.
Przedstawiona końcówka jest naprawdę bardzo ładna i pouczająca.
To jest niestety smutna prawda. Solverowcy otrzymują nawet stypendia sportowe, tymczasem problemiści nie mają żadnego wsparcia Polskiego Związku Szachowego.