lis
29

 

 

 

Od redakcji 1
O tym się mówi 2
Kongres FIDE, Kraków 2011 3
DME, Porto Carras 2011 7
DMŚ, Chiny 2011 8
Partie komentowane 12
Biel 2011 14
Sao Paulo i Bilbao 2011 15
Skorowidz za rok 2011 16
W sędziowskim kotle (60) 18
Szachowe epizody A.F. (24) 20
Nauka gry (96) 26
Poradnik sędziego (92) 30
Prenumerata 31
Rozwiązania kombinacji 31
Kombinacje 32
Od redakcji

Historycznym wydarzeniem był LXXXII Kongres FIDE, znakomicie zorganizowany w  Krakowie. Trudno uwierzyć, ale był to dopiero drugi w historii kongres  zorganizowany w Polsce. Pierwszy miał miejsce w Warszawie, w 1935 roku, kiedy to  organizowaliśmy VI Olimpiadę Szachową i gościliśmy na obu tych imprezach  mistrzów świata Aleksandra Alechina i Verę Menchik. Tym razem mistrzowie świata  nie przybyli do Krakowa, ale w komplecie stawiło się całe kierownictwo FIDE i  przedstawiciele 80 krajów. Był to jeden z najważniejszych Kongresów w ostatnich  latach. Tu podjęto wiele decyzji mających istotne znaczenie dla dalszego rozwoju  królewskiej gry. W gruncie rzeczy FIDE, mimo respektu dla amatorów i równego  traktowania praw amatorów i zawodowców, datującego się od Kongresu FIDE w Hadze  w 1928 roku, zdecydowała się pójść w stronę profesjonalizacji szachów.  Wprowadzono licencje dla zawodników, sędziów, trenerów i organizatorów oraz  pojęcie tzw. „aktywności“ . Brak działania przez określony okres, np. dwóch lat,
będzie skutkował wpisaniem danej osoby na listę nieaktywnych. Bez licencji FIDE  nie będzie można uczestniczyć w zawodach, ich organizować, ani sędziować.

Szczegóły mają być dopracowane za rok w Stambule, a kwoty licencyjne zostaną  wprowadzone formalnie w 2013 lub 2014 roku. Obok seminariów dla trenerów i  arbitrów, pojawią się seminaria dla organizatorów, a ponadto będą tzw. seminaria  sprawdzające np. dla obecnych sędziów IA (połączone z testowym egzaminem w  języku angielskim), co w Polsce jest, w jakimś stopniu, realizowane w postaci  dorocznych Ogólnopolskich Konferencji Sędziowskich, chociaż bez testów.

Wprowadzono też rankingi dla szachów szybkich i blitzów z dniem 1  stycznia 2012 r., a pierwsze listy ukażą się w lipcu przyszłego roku. FIDE  zamierza zlikwidować wszelkie przywileje rankingowe w blitzach i szachach  szybkich oraz wprowadzić bezwzględne eliminacje dla wszystkich szachistów. Również zamierza poważnie ograniczyć wszelkie nominacje z list rankingowych w  cyklu MŚ i zastąpić je bezpośrednimi eliminacjami, co ma zapobiec stagnacji w  szachach.

Pięknym polskim akcentem zakończyły się drużynowe mistrzostwa  Europy. Nasze Panie zasłużenie zdobyły srebrny medal i kolejny raz potwierdziły  przynależność do europejskiej czołówki. Panowie wypadli na miarę swoich  aktualnych możliwości i zajęli stosunkowo niezłe ósme miejsce, chociaż po  analizie wyników poszczególnych meczów, można śmiało twierdzić, że kojarzenia okazały się dla nich niezwykle szczęśliwe i nie spotkali się z żadną lepszą,  liczącą się w Europie drużyną.

Dwa wielkie superturnieje w Bielu oraz w Sao Paulo i Bilbao tradycyjnie zakończyły się zwycięstwem Magnusa Carlsena, który w trakcie zawodów przeżywa czasem wzloty i upadki, ale na finiszu lub w  barażach wszystko nadrabia i na koniec znajduje się na czele tabeli.

Andrzej Filipowicz
Redaktor Naczelny

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

  • „Magazyn Szachista” jest jedynym polskim miesięcznikiem ukazującym się punktualnie. Jest to zasługa redaktora naczelnego Andrzeja Filipowicza, który pisze prawie wszystkie teksty i przygotowuje pismo od strony technicznej do druku.
    Pismo zawiera wiele ciekawych materiałów, m.in. wspomnienia Andrzeja Filipowicza. Zapraszam do ich lektury na mojej stronie:

    http://www.konikowski.net/filipowicz2.php

  • O tak, M.Sz. jest świetnym czasopismem szachowym. Zarówno pod względem szachowym, jak i edycyjnym (grafika, skład, itp.). Duże uznanie należy się A. Filipowiczowi, że pomimo różnych obowiązków tak dobrze wywiązuje się z zadania redagowania pisma i pisania aż tylu artykułów.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: