W dniach 16-21 października w Krakowie odbył się po raz drugi w historii Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) Kongres na terenie Polski. W 1935 roku obrady toczyły się w Warszawie przy okazji VI Olimpiady Szachowej.
Zdaniem Andrzeja Filipowicza, prezydenta strefy wschodnio-europejskiej, reprezentującego sześć krajów (Bułgarię, Czechy, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry), był to jeden z ważniejszych Kongresów w ostatnich latach.
W obradach Kongresu, który rozpoczął się posiedzeniami statutowych komisji, uczestniczyło ponad 150 osób, w tym całe kierownictwo FIDE z szefem Kirsanem Ilumżynowem (w latach 1993-2010 był prezydentem Republiki Kałmucji wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej). Prawo głosu stanowiącego miało 60 członków Rady Wykonawczej (Rada Prezydencka oraz prezydenci stref i delegaci kontynentów).
Polski Związek Szachowy reprezentował prezes Tomasz Sielicki, który rok temu został wybrany wiceprezydentem europejskiej unii.
Międzynarodowa Federacja Szachowa została utworzona 20 lipca 1924 roku, po zakończeniu nieoficjalnej Olimpiady Szachowej w Paryżu.
FIDE ma własną flagę i hymn. Zrzesza wyłącznie narodowe federacje. Wszystkie mają równe prawa, niezależnie od wielkości kraju, liczby szachistów i ich klasy gry. Oficjalnymi językami FIDE są: angielski, arabski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski i rosyjski.
Najwyższą władzą FIDE jest Generalne Zgromadzenie Delegatów (Kongres). W przerwach pomiędzy posiedzeniami tego gremium, władzę sprawuje prezydent FIDE, Rada Prezydencka, która spotyka się raz na kwartał oraz Rada Wykonawcza obradująca co dwa lata.
Oficjalna strona Kongresu
Informacja na stronie FIDE
ChessBase News
Strona Niemieckiego Związku Szachowego
Informacje o Kongresie na Szacharni
Kongres FIDE w fotografii Marka Skrzypczaka
FIDE w Wikipedii
O kongresie można było poczytać (i wcześniej, i teraz) na różnych stronach szachowych za wyjątkiem tej, która powinna być najbardziej zainteresowana wydarzeniem, czyli strony PZSzach-u.