wrz
30

Dzisiaj na stronie Polskiego Związku Szachowego ogłoszono komunikat:

Zarząd Polskiego Związku Szachowego uchwalił na podstawie obowiązującego regulaminu powoływania kadry narodowej ostateczny skład reprezentacji polskiej na Drużynowe Mistrzostwa Europy. Zawody zostaną rozegrane w dniach 2-12.11.2011 r. w Porto Carras (Grecja).

Skład drużyny kobiecej:
1. GM Monika Soćko
2. WGM Joanna Majdan-Gajewska
3. WGM Karina Szczepkowska-Horowska
4. WGM Jolanta Zawadzka
5. WIM Katarzyna Toma

Skład drużyny męskiej:
1. GM Radosław Wojtaszek
2. GM Bartosz Soćko
3. GM Kamil Mitoń
4. GM Mateusz Bartel
5. GM Bartłomiej Macieja

Trenerzy:
Marek Matlak, Aleksander Miśta – drużyna kobieca
Michał Krasenkow – drużyna męska

Kolejność szachownic zostanie ustalona w późniejszym terminie.

———————————————————————————————————————–
W drużynie męskiej zabrakło miejsca dla mistrza świata juniorów do lat 20 Dariusza Świercza. Najpierw porównuje się go w polskich mediach do Kasparowa i Carlsena. Robi się mu wielką reklamę, aby następnie – tej największej nadziei polskich szachów – nie dać szansy startu w tej ważnej imprezie. Gdzie i kiedy więc młody arcymistrz ma zdobywać doświadczenia w grze z silnymi przeciwnikami?

Natomiast został powołany do reprezentacji Bartłomiej Macieja – zawodnik już od kilku lat nie robiący żadnych postępów sportowych.

Zwracam uwagę na opinię Andrzeja Filipowicza o obecnej klasie gry byłego mistrza Europy (Magazyn Szachista 9-2011): Niestety, z każdym rokiem Macieja gra coraz gorzej, choć nadal szczęśliwie. Zwykle „muza szachów Caissa” obdarza „fartem” zawodników do 25-27 lat, bo ci po trzydziestce powinni mieć już wystarczającą wiedzę, umiejętność dostosowania się do tempa turniejowego i rozgrywania partii na poziomie swojego rankingu. Obecny poziom gry Maciei wystarcza do sukcesów w partiach z zawodnikami 2200-2400, a tacy i słabsi dominowali w openie wrocławskim. W nieco silniejszych eliminacjach mem. Anderssena nie był już w stanie przebić się do finału.

Przypominam moją ocenę z ostatniej olimpiady w 2010 roku

Prezes Tomasz Sielicki często podkreślał, że będzie w czasie swej kadencji zdążał w kierunku poprawy poziomu gry polskiej czołówki, aby osiągnąć sukcesy lat przedwojennych. Mam wrażenie, że to są jednak tylko puste obiecanki. Z taką polityką sportową na pewno jest to nierealne!

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

  • Marcin Zimerman

    Przeciez to jest zwykly SKANDAL!

  • Tak, ma Pan rację. A polityka PZSzach-u jest niezrozumiała. Wygląda to na jakieś „gierki” czy „układy”. Dobrze wiemy jak gra ekipa męska i jakich możemy oczekiwać rezultatów po poszczególnych osobach. Niektóre z nich grają już tylko hobbystycznie i nie powinny reprezentować kraju. PZSzach powinien zainwestować w nowe twarze, a właściwie w nowe mózgi.

    Darkowi należy się wyraźny „push”, jeżeli prezesowi związku rzeczywiście zależy na zrobieniu ze Świercza zawodnika klasy światowej. Nie ma co upychać go po jakiś mało liczących się turniejach. Prezes Sielicki powinien mieć na uwadze takie imprezy jak Aerofłot. W końcu jako biznesmen i osoba która wg niektórych, ma odrodzić związek szachowy, powinien mieć szerokie horyzonty i myśleć perspektywicznie.

    Natomiast obecna polityka PZSzachu oddala nas od szachów światowych. Pociąg do Aerofłotu ciagle odjeżdża, nie zatrzymując się na stacji „Polska”. Może powtarzam się z tym turniejem, ale chodzi mi o przykład.

    Wygląda na to, że niektórzy trenerzy otrzymali dożywotnie nominacje, bez względu na wszystko. Jakie są kryteria ich ciągłego zatrudniania? Z czego są rozliczani, i czy wogóle ktoś ich rozlicza z czegokolwiek?

  • Marcin Zimerman

    B.Macieja pisal kiedys, ze obecnie nie jest juz zawodowcem i szachy nie sa glownym zrodlem jego utrzymania. Nie rozumiem wiec dlaczgeo pojedzie zamiast najzdolniejszego i dobrze rokujacego na przyszlosc juniora.

  • Zgadza się, tak pisał. W jednym z dawnych komentarzy na niniejszym blogu wyraziłem swoje zdziwienie tym samym problemem, na który Pan zwrócił uwagę. Osoba która publicznie składa takie deklaracje nie powinna być włączana do kadry narodowej. Tym bardziej, że rezultaty szachowe am Maciei są co najmniej niezadowalające. Nie chcę wydawać jakiś bulwersujących sądów, ale wydaje mi się że tym wszystkim rządzi albo jakiś „układ”, albo bezduszna biurokracja, która jest nieczuła na rzeczywiste potrzeby polskich szachów. Jak tak dalej pójdzie, nie doczekamy się polskiego Carlsena.

    Tutaj przypomnę, to co również dawniej pisałem w komentarzu o Kramniku. Młody, dobrze zapowiadający się szachista został rzucony w wir Dortmundu oraz wbrew wszystkim na olimpiadę w Manili, w 1992 roku. Grał z silnymi przeciwnikami i robił znaczące postępy. Tak ukształtował się przyszły mistrz świata. Proponuję, aby osoby odpowiedzialne w PZSzach-u za ustalanie składu kadry narodowej, zapoznały się z wypowiedziami i filmami autobiograficznymi nagranymi przez Kramnika, i zamieszczonymi na jego płycie dvd pt. „My Path to the Top”. Może one wskażą im sposób, w jaki należy promować młode talenty.

  • Marcin Krysztofiak

    Nie tylko Darek padł ofiarą kontrowersyjnego regulaminu ale również wicemistrz Polski Paweł Jaracz, który ma „za niski” ranking (musi być w polskiej dziesiątce, a jest 15). Gelfand też jest na 15 miejscu i nikt mu nie stawia warunku, że musi wejść do dziesiątki żeby móc zagrać mecz z Anandem. Niestety, podstawą powoływania reprezentacji jest ranking, choć niby wiadomo, że nagród się nie rozdaje według rankingów.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 20 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)   Harmonogram przebiegu meczu   Data Dzień tygodnia Wydarzenie 23 listopada 2024 Sobota Ceremonia[...]
    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: