Jedną z moich pierwszych książek szachowych była rzecz Zygmunta Szulcego „Końcowa gra szachowa – króle i piony” (Warszawa 1954).
Książka znakomita, ale dla mnie początkującego szachisty, za trudna. Odłożyłem więc ją na półkę i sięgnąłem po bardziej przystępnie napisane źródła w języku rosyjskim.
Z „Szulcego” korzystałem później dość często w swej pracy trenerskiej. Do treningów z moimi uczniami opracowałem sobie jednak własne notatki, które były w ograniczonym wymiarze, ale w pełni wystarczające dla szybkiego zrozumienia podstaw końcówek pionkowych. Z tych właśnie notatek powstała ta książka.
Miałem w planie napisanie w tym stylu książek o innych końcówkach. Dlatego seria ta miała nazywać się „Szybki kurs końcówek”. Przedstawiona praca otrzymała podtytuł „Końcówki elementarne i pionkowe – część 1”.
Niestety z różnych względów nie udało mi się kontynuować tej serii. Wydawca „Penelopy” jest jednak dalej nią zainteresowany. Może znajdę w końcu czas na zrealizowanie tego zamiaru.
Podkreślam, że książka jest napisana w lekkiej formie, aby z niej mogli korzystać nawet początkujący szachiści. Składa się z trzech rozdziałów:
1. Końcówki elementarne: mat samotnemu królowi
2. Końcówki pionkowe
3. Ćwiczenia
Szybki kurs końcówek
część 1 – Końcówki elementarne i pionkowe
Jerzy Konikowski
Biblioteka Penelopy
Warszawa 2002
Format 235X165
99 stron
ISBN 83-86407-49-2
Szybki kurs końcówek (wydanie II)
część 1 – Końcówki elementarne i pionkowe
Jerzy Konikowski
Biblioteka Penelopy
Warszawa 2022
Format 235X165
99 stron
ISBN 978 83 962103 57
To była moja pierwsza książka o końcówkach, bardzo mile ją wspominam. Oczywiście mam ją do dzisiaj.
Ja tej ksiazki niestety nie posiadam, gdzies mi zaginela. Jesli jest dostepna gdzies w sprzedazy to z pewnoscia ja kupie.
Co doksiazki Szulce to rzeczywiscie jest dla bardziej zaawansowanych graczy, ale to prawdziwy BRYLANT i dobrze by bylo, zeby ktos zrobil reprint!