Przez wiele lat zajmowałem się czynnie kompozycją szachową. W trakcie doświadczeń na tym polu stwierdziłem, że rozwiązywanie i analizowanie pewnych zadań szachowych pomogło mi poprawić technikę liczenia wariantów oraz rozwinęło umiejętności kombinacyjne. W żródłach w języku rosyjskim znalazłem potwierdzenie zalet zajmowania się kompozycją. Dlatego w pracy trenerskiej zwracałem moim podopiecznym uwagę na ten problem i zachęcałem do studiowania pewnej grupy zadań.
W tej książce wyjaśniłem związki pomiędzy kompozycją szachową i grą praktyczną. Na bazie załączonych przykładów starałem się zwrócić uwagę na to, iż korzystanie z osiągnięć problemistyki może przynieść szachiście wiele korzyści.
Kompozycja w treningu szachisty
Jerzy Konikowski
Penelopa Warszawa 2004
85 stron, format 230X165
ISBN – 83-86407-54-9
Niedawno jeden z czytelników tego bloga kupił sobie tę książkę i stwierdził w niej brak wstępu. Rzeczywiście pierwsza seria książki – po błędzie wydawnictwa – ukazała się bez wstępu. Oczywiście natychmiast to zauważyłem i drugi rzut ukazał się już z tą brakującą częścią. Niestety takie „historyjki” mogą się zdarzyć. Podobno cały pierwszy nakład został już wyczerpany, ale wydawnictwo nie ma na razie w planie wznowienie książki.
Wydawca Penelopy Jerzy Moraś zaproponował mi II rozszerzone o nowe przykłady wydanie tej książki. Rok 2016 mam już wypełniony różnymi projektami. Może za dwa lata znajdę czas na nową wersję książki.