Na początku 1984 roku zadzwonił do mnie nieznany mi człowiek. „Nazywam się Erich Münster. Mam wydawnictwo szachowe w Nürnberg (Norymbergia). Czy jest pan tą osobą, która wydała w USA książkę o gambicie w wariancie Cordela w partii hiszpańskiej?”. W tym momencie przypomniałem sobie, że mam jedną książkę z tego wydawnictwa. Jest to biografia o Kasparowie.
W taki sposób nawiązaliśmy kontakt. Uzgodniliśmy, że przygotuję dla Münstera książkę o wariancie Petrosjana w obronie hetmańsko-indyjskiej po ruchach 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3 b6 4.a3. Akurat skończyłem pracę na ten temat dla wydawnictwa Chess Enterprises i mógłym wykorzystać część materiałów do edycji niemieckiej. Zaproponowałem tylko inną formę opracowania tego tematu: „Wariant Petrosjana w praktyce turniejowej”. Czyli temat byłby przedstawiony na bazie 80 partii z arcymistrzowskiej praktyki. Moja propozycja została przyjęta. Wydawca Münster zasugerował, aby to wydać w dwóch częściach.
W tym okresie mój niemiecki był jeszcze za słaby, aby książkę pisać samodzielnie w tym języku. Napisałem ją więc po polsku i manuskrypt został przetłumaczony przez kolegę klubowego. Urodził się w Polsce i szkoły kończył w Niemczech. Wydawało mi się, że jest to idealny partner do współpracy. Okazało się jednak, że wydawca w pierwszym podejściu nie przyjął manuskryptu z uwagi na wiele błędów gramatycznych. Praca została mi odesłana z powrotem do poprawki. Poprosiłem o pomoc innego kolegę klubowego Pita Schulenburga, który poprawił manuskrypt. Ta wersja została już przyjęta przez Münstera.
Z mojego debiutu autorskiego w Niemczech osobiście nie byłem w pełni zadowolony. Rozbicie tematu na dwie książeczki nie było jednak szczęśliwym rozwiązaniem. Obie części były złożone przez profesjonalną firmę i tutaj nie było zastrzeżeń, ale okładki były bardzo skromnie wykonane. Na szczęście praca otrzymała pozytywne recenzje w pismach niemieckich i sprzedaż była też dobra. Zostałem dzięki temu zauważony na rynku wydawniczym w Niemczech i to zaowocowało wkrótce kolejnymi propozycjami przez bardziej renomowane wydawnictwa. Dla Münstera wykonałem jeszcze kilka mniejszych prac i nasza współpraca ostatecznie się zakończyła. Kilka lat pracował dla niego arcymistrz Adam Kuligowski, który opublikował kilkanaście broszurek o nowinkach debiutowych.
Damenindisch Petrosjan-System
Jerzy Konikowski
Band 1
Münster Verlag 1984
64 strony
W pierwszej części zostały omówione na bazie 40 partii warianty po posunięciach 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3 b6 4.a3 Gb7 5.Sc3 d5 6.cxd5 Sxd5 i 6…exd5.
Damenindisch Petrosjan-System
Jerzy Konikowski
Band 2
Münster Verlag 1984
59 stron
W drugiej części zostały przedstawione na podstawie 40 partii warianty po ruchach 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3 b6 4.a3 Gb7 5.Sc3 inne odpowiedzi. Oraz warianty po 4…Ga6 i 4…c5.