kw.
12

Spis treści

Od redakcji 1
O tym się mówi 2
ME, Aix les Bains 2011 3
Partie komentowane z ME 8
Amber, Monte Carlo 2011 11
MP do 10 i 12 lat, Mielno 2011 15
Szachowe epizody A.F. (17) 20
Nauka gry (89) 26
Poradnik sędziego (85) 30
Prenumerata 31
Rozwiązania kombinacji 31
Kombinacje 32

Od redakcji

Znakomity występ w Mistrzostwach Europy we Francji zanotował nasz najlepszy szachista Radosław Wojtaszek, który zdobył srebrny medal. W gruncie rzeczy Wojtaszek podzielił I-IV miejsca z dorobkiem 8,5 p. (+ 6=5) z 11 partii. Niestety, po raz pierwszy w historii, nie rozegrano baraży o medale, co moim zdaniem jest nieporozumieniem. Rozdawanie medali w oparciu o nieznaczne różnice w wynikach rankingowych nie było dobrym pomysłem. Nasz reprezentant, znajdujący się w bardzo dobrej dyspozycji, miałby wtedy spore szanse na złoto. Przebijało się to w jego świetnych partiach, z których na wyróżnienie zasługują wygrane pojedynki ze Zbynkiem Hračkiem i mistrzem Europy z 2005 r. Livio-Dieterem Nisipeanu.

Obie partie w pełni zasługują, aby znalazły się w zbiorze najlepszych partii Polaków w historii. Na łamach miesięcznika komentuje je Jerzy Konikowski, któremu należą się wielkie słowa uznania i podziękowania za twórczą współpracę z „Magazynem Szachista“ przez 100 numerów, od samego początku. Publikuje w miesięczniku artykuły teoretyczne, testy z gry środkowej i końcówek oraz komentuje najciekawsze partie.

Pewną niespodzianką ME był sukces Władimira Potkina, na co dzień trenera ubiegłorocznego mistrza Europy Iana Niepomniaszczego oraz jednocześnie trenera II reprezentacji Rosji na olimpiadzie w Chanty Mansyjsku. Na podkreślenie zasługuje również brązowy medal Judit Polgar. Judit zalicza się od lat do czołówki światowej, ale ewenementem jest pierwszy brązowy medal kobiety w oficjalnych ME.

Zakończył się cykl wspaniałych turniejów w szachach szybkich i szybkich „na ślepo“, rozgrywanych przede wszystkim w Monte Carlo, ale też w Nicei, i gromadzących rok rocznie najlepszych graczy świata. We wszystkich dwudziestu turniejach grał Wasilij Iwanczuk, triumfator pierwszego turnieju w 1992 r. Nigdy nie został tam zaproszony Garri Kasparow!? Sześciokrotnie triumfował Władimir Kramnik, a pięciokrotnie Viswanathan Anand. Szansę na pobicie tych rekordów miał tegoroczny zwycięzca Lewon Aronian, który w tym roku po raz trzeci stanął na najwyższym podium. Ale turniej holenderskiego milionera Joopa van Oosteroma, noszący imię jego córki Melody Amber, dobiegł końca.

W kraju rozegrano MP dziesięciolatków i dwunastolatków. Zawody dobrze zorganizowano w Mielnie, ale nie można tego słowa użyć do poziomu gry, który był bardzo niski. Wiele partii, nawet na najwyższych szachownicach kończyło się po kilku posunięciach i niczym nie przypominało pojedynków szachistów, mających za sobą, mimo młodego wieku, niekiedy już kilka lat treningów i zawodów. Na dobitek skrócono dystans do 9 rund, co zdecydowanie zwiększyło przypadkowość rezultatów i miało istotne znaczenie dla liczących się w kraju juniorek i juniorów.

Andrzej Filipowicz
Redaktor Naczelny

URL Trackback

Trackback - notka

Jedna odpowiedź

  • W dziale „Od Redakcji” Andrzej Filipowicz w ciepłych słowach podsumował występ Wojtaszka. To powinno zamknąć usta niektórych internetowych krzykaczy, którzy wszędzie i u wszystkich (również u A.F.) węszą absurdalną chęć zaszkodzenia Radkowi, czy „wyssane z palca” sprzyjanie jego ewentualnym porażkom. Równie miłym akcentem są zamieszczone słowa uznania dla ogromu pracy włożonej w rozwój polskich szachów przez Jerzego Konikowskiego. Mam nadzieję, że wspomniani krzykacze zapoznają się i z tym akapitem w artykule, choć pewnie będzie im to nie w smak.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    paź
    29
    wt.
    2024
    całodniowy MŚ juniorów
    MŚ juniorów
    paź 29 – lis 9 całodniowy
    W dniach 29.10-09.11.2024 we Florianopolis (Brazylia) odbywają się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 14, 16 oraz 18. Więcej informacji na stronie PZSzach Informacja na ChessBase News
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: