23 marca br. obchodził 80-lecie swych urodzin jeden z najwybitniejszych współczesnych szachistów, dwukrotny wicemistrz świata w latach 1978 i 1981 arcymistrz Wiktor Korcznoj.
Korcznoja poznałem osobiście w holenderskim mieście Hilversum pod koniec 1981 roku. Stało się to na zakończeniu meczu towarzyskiego Korcznoj-Timman. Był oblegany przez swoich fanów i nie przypuszczałem, że uda mi się dotrzeć do niego. Ostatecznie udało się! Przedstawiłem się jako znajomy Emanuela Sztejna i drzwi były otwarte. Rozmawialiśmy około godziny na różne tematy. Przy okazji dowiedziałem się o polskich korzeniach Korcznoja. W czasach Związku Radzieckiego musiał ten fakt ukrywać. Korcznoj okazał się bardzo serdecznym i otwartym człowiekiem. Gawędziliśmy po rosyjsku. Po latach spotkaliśmy się na turnieju w Dortmundzie. Rozmawialiśmy już po niemiecku, ponieważ obecna była przy tym jego żona Petra Leeuwerik.
Kim był Emanuel Sztejn? Przybył w latach 60-tych do Polski z Ukrainy i zamieszkał w Warszawie. Wykładał literaturę rosyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Grał w barwach Legionu. W latach 70-tych wyemigrował do USA i zamieszkał w Orange. Poznaliśmy się bliżej w trakcie olimpiady na Malcie w 1980 roku. Potem korespondowaliśmy praktycznie do jego śmierci. W pewnym momencie Sztejn zaproponował mnie wspólne napisanie książki o polskich szachistach żydowskiego pochodzenia. On miał przygotować życiorysy, moje zadanie to komentarz partii. Książka miała ukazać się po polsku i angielsku. Niestety nie doszło do realizacji tego przedsięwzięcia. Zachorował na raka, ale do końca nie wiedziałem o tym. W 1999 roku w czasie mojej wizyty w USA zadzwoniłem do niego z Nowego Jorku. Planowaliśmy wcześniej spotkanie. Poprosił mnie o przełożenie tego na inny czas. Tłumaczył się, że czuje się nie najlepiej. Była to nasza ostatnia rozmowa. Niedługo potem dowiedziałem się o jego śmierci.
Dlaczego wymienienie jego nazwiska ułatwiło mnie dojście do Korcznoja? Emanuel Sztejn był jego przyjacielem i przez jakiś czas nawet członkiem jego ekipy w czasie meczów z Karpowem. Stein był wrogiem ustroju komunistycznego i Związku Radzieckiego. Na zakończeniu olimpiady na Malcie siedziałem obok niego. W trakcie grania hymnu ZSRR nie wstał. Wywołało to duże zgorszenie wśród członków ekipy radzieckiej, którzy siedzieli w pobliżu. „Kocham naród rosyjski, ale nienawidzę tego bandyckiego ustroju” skomentował to wydarzenie Sztejn. Takie same poglądy miał jego przyjaciel Wiktor Korcznoj!
Wiktor Korcznoj w polskiej Wikipedii
ChessBase 1
ChessBase 2
Z okazji jubileuszu Wiktora Korcznoja wydawnictwo EDITION OLMS wydało zbiór jego najlepszych partii. Recenzja
Pamiątkowy znaczek pocztowy z meczu o mistrzostwo świata Karpow-Korcznoj (Meran 1981)
Korcznoj to jedna z najciekawszych osobowości w historii szachów, ale jednocześnie postać tragiczna. Pomimo zaawansowanego wieku, Korcznoj nadal znajduje siły i ochotę to aktywnej gry w szachy, co jest to godne podziwu.
Szwajcarski szachista pochodzenia rosyjskiego
83 lata temu urodził się Wiktor Korcznoj http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Korcznoj, czołowy szachista świata w latach 50-90. Ciekawa partia (Karpow)
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1067831
Dzisiaj znakomity arcymistrz obchodzi 85-te urodziny. 100 lat!