lut
13

W czasach PRL-u ukazywało się mało książek szachowych po polsku. Autorów było też niewielu, gdyż wydawanie takich publikacji było w geście tylko małej i uprzywilejowanej grupy ludzi. Do nich nie należałem. Jako trener kadry Polskiego Związku Szachowego w 1980 roku zaproponowałem wydawnictwu „Sport i Turystyka” książkę pt. „Strategia i taktyka szachów”, lecz odpowiedzi się nie doczekałem.

Niespodziewanie przyszła jeszcze w tym samym roku oferta z USA. Mój kolega z Grudziądza Jerzy Przybylski zwrócił uwagę wydawnictwu Chess Enterprises na moje badania analityczne i praktyczne ciekawego gambitu w partii hiszpańskiej po 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Gc5 4.c3 d5!? Wydawca Bob Dudley zaproponował publikację książki na ten temat. Do pomocy poprosiłem mistrza międzynarodowego Andrzeja Filipowicza. Wspólne analizy przyniosły owoc w postaci broszurki. Ukazała się w 1981 roku. Mieszkałem już wtedy w Niemczech. Był to mój debiut książkowy.

Po ukazaniu się książeczki wariant ten nazwano gambitem Konikowskiego. Pewnego razu otrzymałem list z Anglii. Znany teoretyk Otto Hardy przysłał mi swoje publikacje na ten sam temat. Okazało się, że on też badał ten gambit, ale tylko teoretycznie. Mój wkład był oczywiście większy. Zaproponowałem kompromis, który został zaakceptowany przez Anglika. Od tego momentu w teorii otwarć narodził się gambit Konikowski-Hardy. Z Hardym miałem przez wiele lat kontakt. Publikowałem nasze wspólne analizy w formie artykułów. Od kilku lat korespondencja się urwała. Prawdopodobnie Otto Hardy zmarł. Był dużo starszy ode mnie.

Kilka słów o samym wariancie. Jest niepoprawny, jak wiele gambitów. Lecz jako zaskoczenie może być niebezpieczny. Testowałem go w wielu partiach towarzyskich i korespondencyjnych. Wygrywałem i przegrywałem białymi i czarnymi. Moimi przeciwnikami byli m.in. Jerzy Lewi, Adam Kuligowski, Ryszard Skrobek, Karol Pinkas i Ryszard Bernard. Bardzo dużo pomógł mi rozwoju gambitu – zmarły kilka lat temu – Marek Rogalewicz. Od kilka lat nie zajmuję się tym zagadnieniem. Od czasu do czasu widzę jednak w Internecie partie na ten temat.

4…d5 in the CORDEL DEFENSE, SPANISH GAME (Ruy Lopez)
ISBN 0-931462-12-6
40 stron
Andrzej Filipowicz i Jerzy Konikowski
Chess Enterprises, INC
Coraopolis, Pennsylvania 1981

Lista gambitów
Tematyczny turniej 1
Tematyczny turniej 2
Chessgames.com

Moje publikacje

URL Trackback

Trackback - notka

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    paź
    29
    wt.
    2024
    całodniowy MŚ juniorów
    MŚ juniorów
    paź 29 – lis 9 całodniowy
    W dniach 29.10-09.11.2024 we Florianopolis (Brazylia) odbywają się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 14, 16 oraz 18. Więcej informacji na stronie PZSzach Informacja na ChessBase News
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: